Prima pagină » Sănătate » Poluarea din Capitală a atins valori de două ori mai mari decât cele normale. Bucureștenii au început să depună RECLAMAȚII

Poluarea din Capitală a atins valori de două ori mai mari decât cele normale. Bucureștenii au început să depună RECLAMAȚII

Poluarea din Capitală a atins valori de două ori mai mari decât cele normale, iar bucureștenii au început să depună reclamații la Garda de Mediu din cauza acestei situații.

Șeful Gărzii de Mediu din Capitală, Andrei Corlan, a declarat pentru România TV că e o discuție care se tot „repetă” în cursul sezonului rece din cauza problemelor meteo, încălzirii rezidențiale și poluării cauzate de traficul auto.

El spune că în noiembrie 2024, a emis sancțiuni de 2 milioane de lei în urma controalelor și a înaintat sesizări ministerului Transporturilor.  Până nu se vor lua măsuri la nivelul municipalității, situația va persista, avertizează Andrei Corlan.

Andrei Corlan, Garda de Mediu: „CONȘTIENTIZAREA, una dintre cele mai importante componente ale protecției mediului”

Cea mai bună prevenție este educarea, iar un copil care urmează cursuri de protecție a mediului devine un adult responsabil. Afirmațiile au fost făcute de Andrei Corlan, comisar general al Gărzii Naționale de Mediu, în cadrul emisiunii Gândul Green, susținută de Țiriac Auto.

„Conștientizarea este, cred, una dintre cele mai importante componente ale protecției mediului, pentru că nu există prevenție mai bună decât educarea unor minți tinere și transformarea acestora în adulții responsabili de mâine”, a precizat Andrei Corlan.

În demersul educativ, într-un parteneriat public-privat, Garda de Mediu – odată cu declanșarea unei noi serii de controale pentru verificarea Planului Național de Gestionare a Deșeurilor – va atrage atenția asupra consecințelor absenței colectării separate, iar entitățile private vor promova, concomitent, care sunt beneficiile de a a colecta și de a realiza țintele.


Sursa Foto: Shutterstock

Citește și: Agenția Națională pentru Protecția Mediului AVERTIZEAZĂ că gradul de poluare s-a dublat în zona București-Ilfov. Care sunt principalii factori

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?