Prima pagină » Sport » Gabriel Tamaș și-a reziliat contractul cu West Bromwich Albion

Gabriel Tamaș și-a reziliat contractul cu West Bromwich Albion

Gabriel Tamaș și-a reziliat contractul cu West Bromwich Albion
Fundașul român Gabriel Tamaș, în vârstă de 29 de ani, și-a reziliat pe cale amiabilă contractul cu echipa West Bromwich Albion, a anunțat, miercuri, site-ul oficial al grupării engleze.

Fundașul român Gabriel Tamaș, în vârstă de 29 de ani, și-a reziliat pe cale amiabilă contractul cu echipa West Bromwich Albion, a anunțat, miercuri, site-ul oficial al grupării engleze.

Gabriel Tamaș a evoluat pentru WBA în ultimele trei sezoane și jumătate. El mai avea zece luni de contract cu gruparea insulară, însă cele două părți l-au reziliat pe cale amiabilă.

„Este trist să spun adio, dar trebuie să merg mai departe. Am amintiri plăcute, mai ales că este primul club la care am stat mai mult de un an. Mă simt ca acasă. Am fost foarte fericit la West Brom și vreau să mulțumesc tuturor de la club și fanilor. Când am venit la club credeam că West Brom va putea realiza lucruri mărețe datorită jucătorilor. Era un grup bun, în care fiecare juca și la echipele naționale. Cred că WBA poate ajunge între primele șase echipe și le voi urmări rezultatele. Acum sper să rămân în Anglia și trebuie să fiu răbdător să văd ce oportunități vor veni din Premier League sau Championship”, a spus Tamaș, pentru site-ul oficial al WBA.

Gabriel Tamaș a evoluat în 77 de partide pentru WBA, reușind să înscrie trei goluri.

Directorul tehnic Richard Garlick consideră că Tamaș a fost devotat sută la sută clubului. „Gabi a fost sută la sută dedicat. Are un caracter mare și deși în ultimele 18 luni nu a avut prea multe ocazii de a juca, nimeni nu se poate îndoi de devotamentul său. Este un fundaș central foarte tehnic și a jucat bine și ca fundaș dreapta în ultimul sezon. Este un membru popular al echipei, dar lucrurile se schimbă, iar ca să-l ajutăm să progreseze în carieră am decis să terminăm contractul, astfel încât el să-și găsească un alt club. El pleacă cu cele mai bune urări din partea noastră”, a explicat Garlick.

Recomandarea video

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Ce se întâmplă în creierul oamenilor care-și părăsesc țara natală în căutarea unei vieți noi?