Prima pagină » Sport » Meciul Niculescu-Penetta de la US Open, perturbat de o dronă care a căzut în tribune. Un profesor a fost arestat în acest caz

Meciul Niculescu-Penetta de la US Open, perturbat de o dronă care a căzut în tribune. Un profesor a fost arestat în acest caz

Un profesor din New York a fost arestat pentru că a folosit și a distrus o dronă în arena Louis Armstrong, timpul meciului de la US Open dintre Monica Niculescu și Flavia Pennetta, informează BBC, citând poliția locală.

UPDATE. Daniel Verley, în vârstă de 26 de ani, a fost acuzat de neglijență și pentru faptul că a folosit și distrus drona într-o zonă în care nu era permis acest lucru.

Partida pe care Monica Niculescu a disputat-o, joi, în turul al doilea al US Open, cu italianca Flavia Pennetta, a fost perturbată de o dronă, care a căzut în tribunele arenei Louis Armstrong de la Flushing Meadows.
 
Incidentul de pe al doilea stadion ca mărime din complexul de la Flushing Meadows i-a pus în alertă pe organizatori. O dronă care a apărut zburând deasupra arenei a căzut în tribune, la aproximativ 15 de metri de teren, în setul al doilea. Din fericire, drona nu a lovit pe nimeni, porțiunea respectivă nefiind ocupată de spectatori.
 
Monica Niculescu, locul 41 WTA, a ratat calificarea în turul al treilea, fiind învinsă cu scorul de 6-1, 6-4, de Flavia Pennetta (Italia), cap de de serie numărul 26 și poziția 26 în ierarhia mondială.

Incidentul de pe al doilea stadion ca mărime din complexul de la Flushing Meadows i-a pus în alertă pe organizatori. O dronă care a apărut zburând deasupra arenei a cazut în tribune, la aproximativ 15 de metri de teren, la scorul de 5-2 pentru Penetta, în setul al doilea. Din fericire, drona nu a lovit pe nimeni, porțiunea respectivă nefiind ocupată de spectatori.

Meciul nu a fost oprit, Monica Niculescu recuperând până la 5-4, însă a pierdut în game-ul următor, dupa doua puncte câștigate de Pennetta, la 40-40.

Pe parcursul celor trei game-uri finale, aproximativ 10-20 de politiști în uniformă și forțe anti-tero au apărut și încercuit zona unde a căzut drona, iar terenul a fost evacuat imediat după încheierea meciului.

Monica Niculescu, locul 41 WTA, a rata calificarea în turul al treilea, fiind învinsă cu scorul de 6-1, 6-4, de Flavia Pennetta (Italia), cap de de serie numărul 26 și poziția 26 în ierarhia mondială.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții la DSU. Surse: Telefonul lui Raed Arafat ar fi fost ridicat de procurori
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Marco Rubio: Operațiunea SUA în Iran se va încheia în săptămâni, fără trupe terestre necesare
Click
Noelia, tânăra de 25 de ani care a ales eutanasia, a plecat „în pace”. Dorința sfâșietoare de pe patul de spital
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Chef Florin Dumitrescu, un nou capitol! A făcut ANUNȚUL momentului: 'Din toamnă, ne vedem la...'
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
A fost descoperit cel mai vechi câine domesticit din lume. Are 16.000 de ani!