Prima pagină » Sport » România, în grupă cu Marea Britanie, Ungaria și Letonia în Fed Cup

România, în grupă cu Marea Britanie, Ungaria și Letonia în Fed Cup

România, în grupă cu Marea Britanie, Ungaria și Letonia în Fed Cup
Echipa de Fed Cup a României a fost repartizată în Grupa B a competiției ce va fi găzduită în perioada 4-9 februarie de orașul Budapesta (Ungaria), alături de reprezentativa țării gazdă, Letonia și Marea Britanie, informează site-ul oficial al concursului.

Echipa de Fed Cup a României a fost repartizată în Grupa B a competiției ce va fi găzduită în perioada 4-9 februarie de orașul Budapesta (Ungaria), alături de reprezentativa țării gazdă, Letonia și Marea Britanie, informează site-ul oficial al concursului.

Meciurile contează pentru al treilea eșalon valoric al Fed Cup.

Căpitanul nejucător Alina Cercel-Tecșor le-a convocat pentru aceste întâlniri pe Simona Halep (11 WTA), Sorana Cîrstea (23 WTA), Monica Niculescu (64 WTA) și Irina Camelia Begu (127 WTA).

Marea Britanie le va avea în componență pe Laura Robson (48 WTA), Johanna Konta (114 WTA), Heather Watson (121 WTA) și Tara Moore (212), în timp ce mama tenismanului Andy Murray, Judy, este căpitan nejucător.

Ungaria va fi reprezentată de Timea Babos (87 WTA), Reka-Luca Jani (250 WTA), Melinda Czink (255 WTA) și Agnes Bukta (315 WTA).

Letonia va avea o echipă formată din Diana Marcinkevica (218 WTA), Jelena Ostapenko (707 WTA), Laura Gulbe (1245 WTA) și Darta-Elizabete Emulina fără clasament la simplu și la dublu.

Celelalte grupe sunt următoarele:

Grupa A: Belgia, Croația, Luxemburg, Olanda

Grupa C: Austria, Israel, Ucraina, Slovenia

Grupa D: Belarus, Bulgaria, Portugalia, Turcia.

În următoarea fază a competiției se va califica doar câștigătoarele grupelor. Echipele de pe locul I în grupela A și B vor juca împotriva câștigătoarelor din celelalte două grupe, întâlnirile urmând a fi stabilite printr-o tragere la sorți. Învingătoarele celor două meciuri vor accede în play-off-ul de calificare pentru a doua grupă valorică, ce se va desfășura în luna aprilie.

Recomandarea video

Mediafax
The Economist: Războiul din Golf ar putea aduce o criză alimentară la nivel mondial
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, la câteva ore de la anunțarea armistițiului. Trump, criticat vehement în SUA: „Nu își poate controla aliații, nu poate menține pacea”
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Primele imagini cu sicriul lui Mircea Lucescu la Arena Națională. Programul ceremoniei
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Răzvan Lucescu, gest sfâșietor după moartea tatălui său. Imaginile spun tot despre durerea lui
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Un nou studiu arată că ochiul focalizează folosind și semnale de culoare, nu doar claritatea