Prima pagină » Sport » România U21 – Ucraina U21 se joacă diseară pe arena din Ghencea! Cine transmite meciul și care sunt echipele probabile

România U21 – Ucraina U21 se joacă diseară pe arena din Ghencea! Cine transmite meciul și care sunt echipele probabile

România U21 - Ucraina U21 se joacă diseară pe arena din Ghencea! Cine transmite meciul și care sunt echipele probabile

Partida dintre România U21 – Ucraina U21 are loc în această seară, de la ora 19.00, în etapa a doua din Grupa B de la EURO 2023, organizat în țara noastră și Georgia.

Confruntarea de pe arena Ghencea dintre cele două selecționate este transmisă în direct la postul TVR 1.

Meciul va fi arbitrat de danezul Morten Krogh, ajutat de conaţionalii săi Steffen Bramsen şi D. Wollenberg Rasmussen, iar cel de-al patrulea oficial va fi Sebastian Gishamer din Austria.

România U21 – Ucraina U21 se joacă diseară pe arena din Ghencea! Cine transmite meciul și care sunt echipele probabile

În debutul turneului, România a fost învinsă de selecţionata Spaniei cu scorul de 3-0, în timp ce Ucraina a dispus de Croaţia cu 2-0.

Cel mai bine cotat jucător din lot este Mykhaylo Mudryk, fotbalistul celor de la Chelsea, acesta fiind evaluat la 90 de milioane de euro. Doi jucători din lotul pentru EURO sunt campioni mondiali la categoria U20 cu naționala Ucrainei, la ediţia din 2019 (Danylo Sikan şi Oleksiy Kashchuk).

În grupa de la București, din care face parte România, se mai află Spania, Croaţia şi Ucraina, iar la Cluj-Napoca vor evolua Franţa, Italia, Elveţia şi Norvegia. De asemenea, în România se mai joacă două sferturi de finală, pe Stadionul Giuleşti şi Cluj Arena, precum şi o semifinală, pe Stadionul Steaua.

„Nu ne-am ridicat la nivelul dorințelor noastre, însă trebuie să recunoaștem că am întâlnit şi Spania, un adversar foarte puternic.

Cred că am făcut unele greşeli cu Spania, ne trebuie mai mult tupeu şi agresivitate, mai multă iniţiativă în acest al doilea meci pentru a face o imagine bună şi a obţine un rezultat pozitiv

Sperăm ca jucătorii să fi scăpat de presiunea lipsei jocurilor oficiale, chiar dacă nu a fost un rezultat bun în primul meci. Acum, cu Ucraina, există presiunea de a fi sau a nu fi. De fapt, la nivelul acesta orice meci pe care îl joci este de a fi sau a nu fi”, a declarat Emul Săndoi.

Care sunt echipele probabile?

  • România U21: Popa – Pantea, Racovițan, Dican, Borza – Ișfan, Albu, Lixandru – Mazilu, Markovic, Popescu.
  • Ucraina U21: Trubin – Sych, Batagov, Talovierov, Vivcharenko – Bondarenko, Sudakov – Kashchuk, Kryskiv, Mudryk – Sikan

UEFA a anunțat vineri că a decis să introducă sistemul VAR şi la Campionatul European U21 din România şi Georgia. VAR-ul va fi utilizat începând cu faza sferturilor de finală ale competiţiei.

Forul continental a dat astfel un răspuns după erorile de arbitraj din meciul Franţa – Italia, din cadrul grupei D de la Euro U21, meci încheiat cu scorul de 2-1 pentru francezi, dar şi greșeli de arbitraj comise de olandezul Allard Lindhout.

Italienii au reclamat un henț în careul francez, rămas nesancționat; faultul de la faza din care a pornit golul victoriei francezilor şi nevalidarea golului egalizator marcat de Bellanova.

Recomandarea video

Mediafax
Dacă izbucnește al Treilea Război Mondial, acestea sunt cele mai sigure 3 țări din lume în care să te poți refugia
Digi24
Puternicul aliat al Iranului din „Axa Rezistenței” care nu a intrat încă în luptă. De ce preferă să rămână în umbră deocamdată
Cancan.ro
Ea este femeia din Timișoara ucisă de propriul fiu, de 8 martie. Vecinii fac dezvăluiri ULUITOARE
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
De la fast-food la tehnică militară: o firmă misterioasă din Râșnov, fără angajați, vrea să producă drone militare. Legături cu un fost ofițer SRI condamnat
Mediafax
NASA a trimis 2.500 de meduze în spațiu: s-au întors 60.000, dar ceva nu era în regulă
Click
Marina Almășan, la Judecătorie de mână cu noul iubit, Sorin Mărcuș: „A vrut s-o susțină în caz că venea Georgică Cornu” De ce a lipsit omul de afaceri timișorean de la ultima înfățișare
Digi24
Sondaj. Ce partide ar vota românii la alegerile parlamentare: AUR rămâne pe primul loc, dar este în scădere
Cancan.ro
Laura Cosoi și Cosmin Curticăpean au aflat sexul bebelușului: 'Ne-am gândit și la nume'
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice are Mara Bănică? Cum arăta înainte de îmbunătățirile fizice. Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Repară acum, economisește la următoarea vizită în service: cum funcționează voucherul de 5%
Descopera.ro
Trucul simplu de 10 minute care te face mai fericit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
Aproape jumătate dintre americani cred că Statele Unite nu mai sunt sigure, arată un sondaj