Prima pagină » Sport » S-au semnat actele pentru două stadioane moderne în România. Ce capacitate vor avea noile arene

S-au semnat actele pentru două stadioane moderne în România. Ce capacitate vor avea noile arene

S-au semnat actele pentru două stadioane moderne în România. Ce capacitate vor avea noile arene
Noul stadion din Craiova va avea 30.000 de locuri, iar cel din Târgu Jiu 12.000 de locuri

Contractele pentru noile stadioane au fost semnate astăzi între operatorii economici desemnați și Compania Națională de Investiții, la eveniment fiind prezenți premierul Ponta și ministrul Dezvoltării, Liviu Dragnea. 

Pentru stadionul de la Târgu Jiu serviciile de reabilitare și extindere a stadionului municipal „Tudor Vladimirescu” vor dura 18 luni, iar actualul stadion cu 9.200 de locuri va fi îmbunătățit, viitoare arenă urmând să aibă o capacitate de 12.4000 de locuri pentru spectatori, în tribune acoperite. 

„Noul complex va asigura facilitățile pentru a găzdui meciuri din campionatele europene, la cerințele UEFA pentru categoria 4 de clasificare a stadioanelor. Stadionul Municipal se va reconforma: tribunele existente vor fi demolate, iar în locul lor vor fi construite noi corpuri. Terenul de fotbal existent, cu dimensiuni regulamentare între tușe de 105×68 metri, va fi păstrat, fiind înierbat și în bună stare, iar pista de atletism cu suprafața sintetică va fi extinsă la 6 culoare, pentru competiții outdoor”, se arată în comunicatul MDRAP.

 Pentru sportivi vor fi asigurate 38 de camere, 2 apartamente și o sala de mese cu vedere spre tribune. 

A doua mare investiție este construirea stadionului din Craiova după demolarea actualului stadion „Ion Oblemenco”. Noul complex sportiv va avea conceput un stadion care va putea găzdui competiții europene și internaționale de fotbal, dar și pentru rugby, oină, hochei pe iarbă, minihochei sau fotbal american. Totodată, pe el se vor putea organiza concercte, târguri, expoziții sau evenimente culturale sau sociale. 

„Stadionul, cu un regim de înălțime P+4E, va avea 30.854 locuri pentru spectatori, o suprafață a terenului de 76.971 mp și o suprafață construită la sol de 21.720,7 mp. Ca amenajări exterioare, proiectul prevede platforme de acces pietonal și zone verzi, cai de acces auto distincte pentru diferitele categorii de utilizatori, 1200 de locuri de parcare în interiorul complexului și 2.000 de locuri pe o rază de 2km”, susține Ministerul Dezvoltării. 

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe