Prima pagină » Sport » Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, după ce a pierdut contra sportivei din Statele Unite: „Madison a jucat incredibil, voi continua să muncesc”

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, după ce a pierdut contra sportivei din Statele Unite: „Madison a jucat incredibil, voi continua să muncesc”

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, după ce a pierdut contra sportivei din Statele Unite: „Madison a jucat incredibil, voi continua să muncesc
Simona Halep (4 WTA) a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, vineri dimineață, după ce a pierdut contra sportivei din Statele Unite ale Americii Madison Keys (18 WTA), scor 1-6, 6-3, 5-7.

După un prim set slab, în care a obținut un singur game și care s-a terminat în 24 de minute, Halep și-a revenit în actul secund și a trimis meciul în set decisiv.

Madison Keys a început excelent ultimul set, conducând cu 3-0, însă Halep a echilibrat din nou partida și a salvat o minge de meci la scorul de 5-4. În cele din urmă, Halep a pierdut cu 5-7, iar partida s-a încheiat după aproximativ două ore și două minute.

Astfel, Simona Halep părăsește competiția de la Cincinnati în faza optimilor, după ce, anul trecut, românca ajungea până în ultimul act. Sportiva din Constanța își va menține locul 4 în clasamentul WTA.

În sferturile de finală, Madison Keys (18 WTA) o va înfrunta pe Venus Williams (65 WTA). Celelalte meciuri de la Cincinnati sunt Sofia Kenin (22 WTA) – Naomi Osaka (1 WTA), Karolina Pliskova (3 WTA) – Svetlana Kuznetsova (153 WTA) și Ashleigh Barty (2 WTA) – Maria Sakkari (33 WTA).

Simona Halep, despre eliminarea de la Cicinnati: Madison a jucat incredibil, voi continua să muncesc

Simona Halep s-a oprit în optimi la Cincinnati. Fostul lider mondial a pierdut în fața jucătoarei din America, Madison Keys (18 WTA), scor 1-6, 6-3, 5-7, după două ore și patru minute de joc.

La finalul meciului, Halep a explicat motivul din cauza căruia a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiției de la Ohio.

„Madison a jucat incredibil și a fost foarte puternică pe teren. Șiam că va lua mingile rapid și cu multă putere, știam că ăsta este jocul ei și mă așteptam la un start dificil. Nu am avut ritm la început și apoi am luptat, l-am regăsit, dar nu a fost suficient pentru a câștiga meciul. A fost un pas bun în față, astfel că voi continua să muncesc”, a spus Simona Halep, la conferința de presă.

În urma acestei eliminări, sportiva din Constanța va pierde 480 de puncte în clasamentul WTA, dar își va păstra poziția a patra în ierarhia mondială.

Simona Halep va reveni pe teren la ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, care își va deschide porțile pe 26 august, și va fi cap de serie numărul patru.

Jucătoarea de tenis Madison Keys, după victoria cu Simona Halep: Pot concura cu oricine

Madison Keys (nr. 18 WTA) a declarat, vineri, în urma victoriei înregistrate în fața Simonei Halep (nr. 4 WTA), cu scorul de 6-1, 3-6, 7-5, din turul trei al turneului de la Cincinnati, că este capabilă să se dueleze cu orice jucătoare.

La întrebarea reporterului despre cum se simte după victoria în fața campioanei de la Wimbledon, Madison Keys a declarat: „Îmi spune că, de fiecare dată când sunt concentrată și joc un tenis de calitate, pot concura cu oricine. Sunt fericită că am putut să joc azi cel mai bun tenis al meu”.

„Sunt incredibil de fericită să pot juca mâine”, a mai adăugat jucătoarea de tenis din Statele Unite ale Americii.

În următoarea etapă a turneului de la Cincinnati, Keys se va duela cu Venus Williams (nr. 65 WTA).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Ceaiul care era folosit ca monedă de schimb. Povestea cărămizilor de ceai din Asia Centrală