Prima pagină » Sport » Simona HALEP s-a calificat pentru a patra oară consecutiv în semifinale la turneul din CINCINNATI. Vezi cu cine va juca liderul WTA

Simona HALEP s-a calificat pentru a patra oară consecutiv în semifinale la turneul din CINCINNATI. Vezi cu cine va juca liderul WTA

Simona HALEP s-a calificat pentru a patra oară consecutiv în semifinale la turneul din CINCINNATI. Vezi cu cine va juca liderul WTA
Simona Halep, lider WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Cincinnati, vineri noapte, după ce a învins-o în sferturile de finală pe Lesia Tsurenko, locul 44 WTA, cu scorul de 6-4, 6-1. În penultimul act o va întâlni pe jucătoarea din Belarus, Arina Sabalenka.

După 2-0 cu Barty la orele prânzului în Statele Unite, liderul WTA a surclasat-o câteva ore mai târziu pe Tsurenko.

Românca a trecut printr-un moment dificil în primul set, când a fost condusă cu 4-1, dar a reușit apoi o serie de 10 game-uri la rând.

Câteva momente din meciul Halep-Tsurenko:

Simona Halep a ajuns, așadar, din nou în semifinale și este la doi pași de o dublă istorică, Montreal – Cincinnati.

„Când câștigi două meciuri într-o singură zi și bați și ploaia. Ce cursă!”, a scris Simona Halep pe Twitter.

When you win two matches in a day AND beat the rain. What a ride @cincytennis 🎢 pic.twitter.com/BzS7mGgowR

— Simona Halep (@Simona_Halep) August 18, 2018

Deocamdată, românca a adunat opt victorii la rând în numai nouă zile, fiind o adevărată maratonistă. Simona Halep a mai fost semifinalistă la Cincinnati în 2016 și finalistă în 2015 și în 2017.

Halep, liderul WTA va juca sâmbătă în semifinala turneului de la Cincinnati cu tenismena din Belarus Aryna Sabalenka, locul 34 WTA.

„Sabalenka completează lista semifinalistelor la Cincinnati. Va concura cu Halep”, scrie WTA pe Twitter

.@SabalenkaA completes the @CincyTennis semifinal lineup!

Will face Halep in tomorrow’s semifinals–> https://t.co/ybVvBGqWj4 pic.twitter.com/rLXoSJTMnA

— WTA (@WTA) August 18, 2018

Înaintea semifinalei Halep – Sabalenka, pe terenul central, vor avea loc două partide: Petra Kvitova – Kiki Bertens, joc ce va da cealaltă finalistă a turneului, și Novak Djokovic- Marin Cilic.

Simona Halep și Aryna Sabalenka au mai fost adversare doar o dată. Românca s-a impus atunci cu 6-2, 6-2, duelul fiind în sferturile turneului de la Shenzhen.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
18 mai: ziua în care s-a născut Papa Ioan Paul al II-lea. Lucruri mai puțin știute despre suveranul pontif. A lucrat într-o carieră de piatră. „Nu vă fie frică!”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Ecuația sosului Bechamel fără cocoloașe. Cât lapte trebuie să pui, în funcție de cât unt și făină folosești
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Blindatul românesc VLAH, „testat” de doi șefi de stat la BSDA 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Dioxidul de carbon are un efect ciudat asupra atmosferei Pământului, au aflat cercetătorii