Prima pagină » Sport » Steaua ar putea primi un ajutor nesperat de la UEFA

Steaua ar putea primi un ajutor nesperat de la UEFA

Adrian Popa
Steaua ar putea primi un ajutor nesperat de la UEFA
După dezastrul din grupele Ligii Campionilor, ar putea răsări soarele și pe strada Stelei.

După dezastrul din grupele Ligii Campionilor, ar putea răsări soarele și pe strada Stelei. Michel Platini, președintele UEFA, i-ar putea oferi campioanei României un ajutor nesperat.

Steaua așteaptă decizia pe care UEFA o va lua în cazul FC Basel, după ce forul european a început o anchetă ca urmare a protestului Greenpeace organizat la meciul cu Schalke. Lui Michel Platini nu i-a venit să creadă că la un meci din Liga Campionilor au loc astfel de incidente și a cerut ca echipa elvețiană să fie aspru pedepsită, întrucât protestul nu s-ar fi putut realiza fără complicitatea oficialilor lui FC Basel.

„Platini a rămas șocat în momentul în care a văzut bannerul. Nu știa la ce să se aștepte. A zis ‘Dumnezeule, ce se întâmplă aici?”, a relatat Nadine Berthel, oficial Greenpeace.

Poliția elvețiană a arestat 18 activiști Greenpeace ca urmare a banner-ului afișat pentru protejarea mediului înconjurător, afișat în timpul meciului cu Schalke 04. Ei au fost eliberați la scurt timp.

Cea mai probabilă pedeapsa a UEFA va fi suspendarea terenului FC Basel, astfel că Steaua va profita, fiind prima echipă care va evolua în Elveția.

Recomandarea video

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
Am aflat ce a făcut Andreea Ibacka în Elveția, de fapt, chiar înainte de anunțul divorțului de Cabral
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
FOTO: Cum arată tancul românesc echipat cu o cușcă anti-dronă
Descopera.ro
Canadienii pregătesc un nou telescop spațial! Ce va căuta?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Închisorile din Europa, supraaglomerate. Care sunt țările cu cei mai mulți deținuți?