Prima pagină » Sport » Transferul anului în fotbal. Mijlocașul de 23 de ani devine cel mai scump transfer din istoria Ligii 1

Transferul anului în fotbal. Mijlocașul de 23 de ani devine cel mai scump transfer din istoria Ligii 1

Transferul anului în fotbal. Mijlocașul de 23 de ani devine cel mai scump transfer din istoria Ligii 1
Internaționalul român, Nicolae Stanciu, se va transfera de la Steaua București la Anderlecht Bruxelles contra sumei de 9,8 milioane de euro. Anunțul a fost făcut de finanțatorul Stelei, George Becali. Astfel, mijlocașul de 23 de ani devine cel mai scump transfer din istoria Ligii 1.

Potrivit înțelegerii dintre Steaua București și Anderlecht Bruxelles, Steaua va primi 4 milioane de euro pe loc, 3,8 milioane după 10 luni, iar restul de două milioane sunt bonusuri: dacă Stanciu va juca cel puțin jumătate dintre meciurile lui Anderlecht din acest sezon. Stanciu a semnat un contract pe 5 ani cu echipa la care e legitimat și Alexandru Chipciu, transferat tot în această vară de la Steaua.

„Eu voiam să îl mai țin, dar am vorbit cu Meme și mi-a zis că nu îmi spune că vrea să plece, că îi e rușine. Dar când i-am dublat salariul i-am zis să nu vină niciodată să îmi spună că vrea să plece. Dar el l-a sunat pe Mihai să zică că ar vrea să plece. I-am dat drumul și ca să eliberez postul lui, pentru că Florin Tănase nu e atacant, e decar. Tănase va primi numărul 10, eu stabilesc asta”, a spus George Becali, la Digi Sport.

Nicolae Stanciu devine cel mai scump fotbalist din istoria Ligii 1, depășindu-l pe Vlad Chiricheș, care a plecat de la Steaua la Tottenham, în 2013, pentru 9,5 milioane de euro. Topul transferurilor din Liga 1 este completat de Florin Gardoș (la Southampton pentru 6,8 milioane de euro), Cristi Săpunaru (la Porto pentru 6 milioane de euro), Bogdan Stancu (la Galatasaray pentru 5,7 milioane de euro).

Nicolae Stanciu a fost transferat la Steaua cu 700.000 de euro de la FC Vaslui, în 2013. Mijlocașul ofensiv a avut 90 de apariții și 24 de goluri în cariera sa de la formația bucureșteană. În acest sezon, Stanciu a jucat opt meciuri, a marcat de patru ori și a dat două pase decisive.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși