Prima pagină » Sport » UEFA a deschis o procedură de sancționare disciplinară pentru România, în urma meciului cu Suedia

UEFA a deschis o procedură de sancționare disciplinară pentru România, în urma meciului cu Suedia

UEFA a deschis o procedură de sancționare disciplinară pentru România, în urma meciului cu Suedia
UEFA a deschis o procedură de sancționare disciplinară pentru România în urma partidei cu Suedia, din preliminariile Euro 2020, atunci când suporterii români au fost acuzați de rasism.

„În urma unei anchete disciplinare condusă de un Inspector UEFA de Etică și Disciplină, în conformitate cu Articolul 31 (4) din Regulamentul de Disciplină UEFA, o procedură de sancționare disciplinară a fost deschis în urma partidei din preliminariile Euro 2020 dintre România și Suedia (0-2), care a avut loc la data de 15 noiembrie”, a fost anunțul făcut de UEFA.

Federația Română de Fotbal este acuzată de faptul că suporterii români au afișat un comportament rasist.

În comunicatul UEFA mai este precizat faptul că, la data de 12 decembrie, Comisia de Control, Etică și Disciplină va stabili sancțiunea Federației Române de Fotbal.

Partida dintre România și Suedia a fost oprită în două rânduri din cauza unor petarde aruncate pe teren și din cauza unor presupuse scandări rasiste la adresa jucătorului suedez Alexander Isak.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Denunț la DNA pe numele Oanei Țoiu pentru abuz în serviciu. S-a cerut ridicarea imunității
Digi24
Începând de azi, intră în vigoare noi reguli pe aeroporturile din București. Ce se schimbă pentru bagajul de mână
Cancan.ro
Vortex polar. Ninge 5 zile la rând în România, începând de săptămâna viitoare. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
„Gata cu scuzele!” Criza locuințelor, între modelul Clujului și „Planul Simion”, în Parlamentul European
Mediafax
România trebuie să taie 18 miliarde de lei din deficit. Bolojan explică cele cinci provocări
Click
„Supa penicilină”, preparatul care îți întărește sistemul imunitar. Italienii o adoră!
Digi24
Primul război AI. Iranul, folosit de SUA și Israel ca teren de testare pentru tehnologia autonomă: „Un eșec catastrofal”
Cancan.ro
Ea este femeia din Timișoara ucisă de propriul fiu, de 8 martie. Vecinii fac dezvăluiri ULUITOARE
Ce se întâmplă doctore
Îl mai recunoști? A prezentat cea mai îndrăgită emisiune a anilor 2000. Foarte puțini sunt cei care și-au dat seama cine e
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Adio C-Neo, bun venit Striker! Noul model Dacia apare pentru prima dată fără camuflaj
Descopera.ro
Scutul natural al Pământului este sub asalt! Cine este de vină?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
O schimbare simplă în dietă ți-ar putea transforma sănătatea intestinului