Prima pagină » Sport » Luis Ventura, jurnalist argentinian: „Maradona a murit sărac”

Luis Ventura, jurnalist argentinian: „Maradona a murit sărac”

Luis Ventura, jurnalist argentinian: „Maradona a murit sărac”
Luis Ventura, jurnalist argentinian: „Maradona a murit sărac” / Sursă Foto: Optus Sport, Youtube - Captură
„Maradona nu mai avea aproape nimic. A murit sărac”, a afirmat jurnalistul argentinian Luis Ventura, unul dintre apropiații marelui fotbalist, relatează Gazzeta dello Sport.

„Lui Maradona nu i-a rămas aproape nimic în cont”

„Lui Maradona nu i-a rămas aproape nimic în cont. A murit sărac… I-au furat tot, iar restul a donat el”, a declarat jurnalistul.
Confrom celor spuse de jurnalist, Maradona trăia din salariul de la Gimnasia y Esgrima La Plata, de aproape un milion de euro pe an, deşi această sumă nu a fost niciodată anunţată oficial.
Diego Maradona a decedat miercuri, la Buenos Aires, la vârsta de 60 de ani. El a fost înmormântat joi.

Cauza decesului marelui fotbalist

Raportul preliminar al autopsiei arată că Diego Armando Maradona a încetat din viață din cauza unei insufieciențe cardiace. Rezultatul final va fi, însă, anunțat după testele toxicologice şi histopatologice, care vor arăta toate substanţele prezente în corpul legendei fotbalului argentinian.

Potrivit medicilor legişti, Diego Armando Maradona a murit de “insuficienţă cardiacă acută, la un pacient cu cardiomiopatie dilatativă, insuficienţă cardiacă congestivă care a generat edem pulmonar acut”.

Rezultatul final al autopsiei va fi anunţat, însă, zilele următoare.

Procororul a anunțat că fostul fotbalist a murit din cauza naturale

Presa locală susține că psihologul şi psihiatrul lui Diego Armando Maradona s-au dus în camera fostului fotbalist, după ce acesta nu a dat niciun semn dimineața. Atunci au constatat că argentinianul, despre care se credea că se odihnește, nu prezenta semne vitale.

Din păcate, nu a putut fi resuscitat prin masajul cardiac efectuat de medicul său, iar decesul s-a produs miercuri, în jurul orei locale 12:00, în locuința lui Diego Maradona din Buenos Aires.

John Broyad, procurorul general din San Isidro, a precizat că Diego Maradona a murit din cauza naturale, pe corpul său nefiind depistate semne de violență.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce suferim atunci când oamenii sau viața nu se ridică la nivelul așteptărilor? Psihologia, neuroștiința și filozofia explică