Prima pagină » Știri » Profesorul Rafila, despre începutul de an școlar: Pot apărea cazuri de coronavirus în școli, dar nu e nicio nenorocire. Nu trebuie să dramatizăm, ci să rezolvăm pragmatic

Profesorul Rafila, despre începutul de an școlar: Pot apărea cazuri de coronavirus în școli, dar nu e nicio nenorocire. Nu trebuie să dramatizăm, ci să rezolvăm pragmatic

Profesorul Rafila, despre începutul de an școlar: Pot apărea cazuri de coronavirus în școli, dar nu e nicio nenorocire. Nu trebuie să dramatizăm, ci să rezolvăm pragmatic

Profesorul Alexandru Rafila amintește că în țările în care s-a început școala s-a înregistrat o creștere a numărului d einfectări cu noul tip de coronavirus, însă acest lucru nu trebuie să ne sperie. Reprezentatul României la OMS spune că este imposibil ca boala să fie exclusă total din comunitățile de elevi, dar această situație nu trebuie privită ca pe o dramă, întrucât copiii fac în marea lor majoritate forme ușoare ale bolii.

Medicul Rafila a dat exemplul Germaniei unde, în Berlin s-au înregistrat cazuri de Covid în școli, dar nu a existat o creștere substanțială a numărului de  îmbolnăviri.

„În Germania se înregistrează cazuri, dar nu este o explozie. Din cele circa 850 de școli care au fost deschise au apărut circa 41 de cazuri, ceea ce înseamnă 5%. S-a observat că în țările unde au reînceput activitățile școlare a existat o anumită creștere a numărului de cazuri. Important e ca această creștere să fie redusă și să permită desfășurarea activităților școlare fără întrerupere sau doar punctual întrerupere doar într-o anumită clasă în care s-au înregistrat un caz sau două.

Medicul Rafila: Boala nu poate să fie total exclusă dintr-o comunitate de copii

„Cred că asta trebuie să fie filosofia. Boala nu poate să fie total exclusă dintr-o comunitate de copii”, a declarat Rafila la Antena3.

Medicul Rafila spune că cei mici fac de regulă forme ușoare ale bolii Covid-19, iar ideea de cazuri de coronavirus în școli nu ar trebui privită ca pe o tragedie:

„Pot apărea cazuri, nu e nicio nenorocire – copiii fac în marea lor majoritate forme ușoare ale bolii. De exemplu, copiii de până la 10 ani doar în proporție de 0,1% necesită spitalizare și atunci ei trebuie pur și simplu izolați pe durata bolii după care se vor reîntoarce în colectivitate.

Trebuie să încercăm să înțelegem lucrurile acestea și să nu le dramatizăm, dimpotrivă, trebuie să le rezolvăm pragmatic”, a conchis medicul Rafila.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată