Prima pagină » Social » Apelul care a lăsat-o pe o femeie din Botoșani fără bani în cont. Femeia de 63 de ani a fost păcălită de un fals funcționar bancar să facă un împrumut

Apelul care a lăsat-o pe o femeie din Botoșani fără bani în cont. Femeia de 63 de ani a fost păcălită de un fals funcționar bancar să facă un împrumut

O femeie în vârstă de 63 de ani, din Botoșani, a fost păcălită de un fals funcţionar bancar să facă un împrumut. O bună parte din bani au fost, apoi, transferați escrocului.

Astfel, printr-un simplu apel telefonic, bătrâna a rămas fără banii strânși în cont pentru zile negre.

Dându-și seama că este păcălită, femeia a oprit tranzacțiile înainte de a-i trimite escrocului și restul de bani.

Imediat, ea a contactat Poliția, reclamând cele întâmplate.

Cum a fost păcălită cu doar un telefon

Cu un simplu apel telefonic, femeia de 63 de ani putea ajunge datoare la bancă. Un presupus funcţionar bancar a anunţat-o că i s-a aprobat creditul pe care l-ar fi solicitat.

Deși a negat, susținând că nu a cerut niciun împrumut bancar, bărbatul a insistat și i-a spus că, în acest caz, foarte probabil să fie vorba despre o presupusă fraudă.

Iar pentru a rezolva încurcătura, are nevoie de datele personale şi bancare ale femeii, pentru a putea raporta frauda şi, evident, pentru a recupera sumele pierdute.

Convinsă de cele auzite la telefon, victima a acceptat, apoi, să facă un împrumut real, în valoare de peste 90.000 de lei, iar toată suma a convenit să o trimită în conturile indicate de către bărbatul care o sunase.

Cum bancomatul s-a blocat, femeia din Botoșani nu a trimis decât aproape jumătate din suma împrumutată de la bancă.

Bărbatul care s-a dat drept angajat al băncii a revenit și a doua zi cu un telefon, având rugămintea să-i fie trimis și restul de bani, undeva la 50.000 de lei. Acela a fost momentul în care, observând insistența pretinsului angajat al băncii, victima și-a dat seama că ceva nu este în regulă şi a alertat autoritățile.

Oamenii legii au deschis o anchetă şi fac verificări în acest caz. A fost întocmit un dosar penal pentru înşelăciune.

Polițiștii le recomandă românilor să nu dea curs unor astfel de solicitări prin care persoane necunoscute ne cer să divulgăm datele personale şi bancare. Cel mai sigur lucru de făcut este să fie contactată banca pentru verificări suplimentare.

CITEȘTE ȘI:

Înșelătoriile prin telefon, foarte profitabile pentru escrocii din Marea Britanie

PERCHEZIȚII. Escroci prinși după ce făcuseră avere din înșelăciuni prin telefon!

Cum afli cine te-a sunat de pe un număr străin? Atenție la ESCROCII care s-au specializat în fraude sofisticate la telefon

Recomandarea video

Mediafax
Informare meteorologică ANM. Cum va fi vremea de Paștele ortodox
Digi24
Pedeapsa lui Trump pentru țările NATO care nu l-au ajutat în Orientul Mijlociu: mutarea trupelor SUA din Europa
Cancan.ro
ULTIMA dorință a lui Mircea Lucescu. Ce le-a spus medicilor, cu puțin timp înainte să moară
Prosport.ro
Gestul lui Răzvan Lucescu de care trebuie să audă toată România: „Asta spune totul despre el! Formidabil!”
Adevarul
Sondaj înainte de alegeri în Ungaria: partidul de opoziție Tisza, avans semnificativ în fața formațiunii lui Viktor Orbán
Mediafax
Presa maghiară: „Acest aspect îi doare foarte tare pe români. Nivelul lor de trai a scăzut față de cel al maghiarilor”
Click
De ce nu vrea Anamaria Prodan să-și ia adio de la Mircea Lucescu: „A fost un om ales de Dumnezeu”
Digi24
Momentul în care o profesoară din Iași sare dintr-o mașină de ride-sharing în mers. Șoferul a filmat totul
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Naba Salem înainte de operații estetice! Drama prin care a trecut vedeta! S-a schimbat enorm în ultimii ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Povestea SUV-ului cu 4 stele Euro NCAP care i-a salvat viața lui Mircea Lucescu într-un accident petrecut în 2012
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Asalt asupra publicației independente Gândul, cel mai puternic ziar de opoziție din România. De mai bine de două luni, Facebook a închis pagina ziarului cu 1 milion de urmăritori și refuză să o redeschidă. Milioane de vizualizări au dispărut peste noapte