Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Călin Georgescu: „Este evident amatorismul și vedetismul celor de la putere mai ales prin îndepărtarea de AMERICA”

Călin Georgescu: „Este evident amatorismul și vedetismul celor de la putere mai ales prin îndepărtarea de AMERICA”

Călin Georgescu, în emisiunea Marius Tucă din 29 septembrie 2025, a avut o poziție clară privind situația politică și geopolitică actuală. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Călin Georgescu a subliniat diferențele majore dintre administrațiile Trump și Biden, remarcând că în cei 8 ani ai președintelui Biden au fost investiți în America aproximativ 1 trilion, în timp ce în doar 8 luni, președintele Trump ar fi adus investiții de 17 trilioane.

„Președintele Trump a precizat la ONU foarte clar. Pe vremea președintelui Biden au fost investiții în America de 1 trilion. În 8 luni de zile, președintele Trump a adus 17 trilioane. Diferența este uriașă în 8 luni de zile, cu inflația ținută sub control. Deci toate lucrurile astea ne aduc în atenție un lucru pe care România astăzi, din motive, poate o să le discutăm, poate nu, dar, în orice caz, pentru mine este foarte clar amatorismul și vedetismul celor care dețin puterea astăzi, se depărtează de cel mai important partener, America, spune Georgescu

Concluzia lui Călin Georgescu este o critică dură la adresa clasei politice românești actuale și un apel la o reevaluare matură și responsabilă a alianțelor și deciziilor strategice ale României pe scena internațională.

Marius Tucă: „De ce ați îndemnat la pace?”

Călin Georgescu: „Pentru că trebuie privit pe termen lung și foarte lung, în primul rând, am convingere, așa cum am spus la început, că numai așa se poate crea o societate. Nu se poate altfel. Indiferent prin ce treci. Eu am trecut, trec, îmi asum și nu doream să aibă repercusiuni nimeni…. Se întâmpla cu președintele Trump, care în decembrie, era confirmat în funcție de președinte, ori orice mișcare greșită ar fi avut loc în zonă, pe fondul în care toți doreau, mai ales atunci  fostul președinte Biden, războiul, punea într-o situație foarte delicată, aproape poate să schimba totul, poziția președintelui Trump”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții