Prima pagină » Știri » Cioloș, la Colectiv: „În urmă cu un an nu îndrăzneam să vorbim despre problemele din sistem”

Cioloș, la Colectiv: „În urmă cu un an nu îndrăzneam să vorbim despre problemele din sistem”

Premierul Dacian Cioloș a spus, după ce a depus flori la Colectiv în memoria victimelor tragediei, că în urmă cu un an nu îndrăzneam să vorbim despre problemele din sistem, care au fost ascunse sub preș și aduse la suprafața abia în acest an, adăugând că cel mai greu se schimbă mentalitățile.

„Schimbările trebuie să vină din partea noastră, a tuturor. Eu pot să accept faptul că inclusiv la nivel de guvern, de administrație, sunt multe lucruri care încă trebuie schimbate. Pe de altă parte, sunt lucruri de care acum un an de zile nici nu îndrăzneam să vorbim, de problemele pe care le avem și în sistemul de sănătate și în sistemul de intervenție în situații de urgență, lucruri despre care nici nu îndrăzneam să vorbim pentu că de la un an la altul le-am tot pus sub preș. Cel puțin în acest an am reușit încet, încet să le scostem la suprafață, mai de voie, mai de nevoie și să începem să lucrăm la ele”, a spus duminică seara premierul, după ce a depus flori și a aprins o lumânare în memoria celor 64 de oameni care au murit în tragedia de la Colectiv, în urmă cu un an.

Premierul a mai spus că dincolo de schimbarea legilor, este importantă schimbarea mentalității oamenilor.

„E, într-adevăr, mult de lucru, dar eu cred că dincolo de schimbat legi, regulamente, cel mai greu și cel mai necesar este să putem schimba mentalitățile noastre.Vreau doar să le spun Dumnezeu să îi ierte pe cei care au plecat acum un an, să le dea capacitatea să ierte celor care au rămas după aceea și să le dea însănătoșire grabnică și să ne dea nouă tuturor înțelepciunea să învățăm din ceea ce s-a întâmplat”, a încheiat Cioloș.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană