Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Crin Antonescu: „Problema în coaliție a plecat de la legea pentru IOHANNIS”

Crin Antonescu: „Problema în coaliție a plecat de la legea pentru IOHANNIS”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Crin Antonescu, fostul președinte al Partidului Național Liberal a adus critici dure coaliției de guvernare, subliniind că actuala competiție dintre partide a degenerat într-o luptă lipsită de viziune și bazată pe acuzații nefondate. Potrivit fostului lider liberal, dezbaterile politice au fost înlocuite de reproșuri superficiale, iar problemele reale au fost lăsate deoparte în favoarea unor atacuri sterile. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Fostul lider liberal Crin Antonescu a comentat declinul în relațiile dintre partidele aflate la guvernare, arătând că tensiunile au escaladat din lipsa unei viziuni clare și din absența unor subiecte de fond. Potrivit lui Antonescu, niciunul dintre candidații propuși de coaliție nu reușește să aducă o dezbatere de substanță, axându-se mai degrabă pe scandaluri superficiale și pe acuzații fără relevanță.

„Candidații lor nu sunt la anvergura necesară pentru o competiție solidă, bazată pe idei și proiecte. Din păcate, s-a ajuns la reproșuri lipsite de fond,” a explicat Antonescu.

Rolul lui Klaus Iohannis și „misiunea” lui Ciucă

Antonescu a sugerat că tensiunile din coaliție au luat amploare după eșecul de a răspunde cerințelor politice ale președintelui Klaus Iohannis. Aceasta ar fi afectat direct implicarea lui Nicolae Ciucă, care, conform lui Antonescu, s-ar fi simțit personal vizat. Din acest moment, retorica politică a degenerat, iar atacurile la adresa partenerilor PSD au început să escaladeze.

„Totul a început când nu s-a rezolvat problema domnului Iohannis. De atunci, Ciucă a început să vadă PSD-ul brusc ca pe un grup de corupți și comuniști,” a spus Antonescu.

Suspiciuni de influență externă și rolul AUR

Antonescu a criticat și speculațiile privind influențe externe, precum acuzațiile de „pro-rusism” aduse colegilor de alianță, pe care le consideră o tactică de discreditare fără baze reale. Totodată, el a menționat discuțiile despre sprijinul acordat lui George Simion, liderul AUR, sugerând că astfel de manevre politice sunt discutabile și subminează integritatea electorală.

„Au apărut acuzații nefondate și chiar discuții despre ajutarea lui Simion să intre în turul 2,” a subliniat Antonescu.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pentru prima dată din 1972, oamenii văd din nou Pământul din drumul spre Lună. NASA a publicat imaginile din a treia zi a misiunii Artemis II
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Este vorba despre Mircea Lucescu! Anunț oficial de la spital
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Vremea de Florii 2026: Prognoza meteo pentru weekendul de sărbătoare
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
IGPR anunță schimbări în 2026: categorii de permis ce vor fi interzise pe autostradă anul acesta
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Călugărul care a adus zenul în Occident. Povestea lui Shunryū Suzuki și ideea radicală că nu există nimic de obținut