Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Diaconescu: „Am plătit decolarea cu banii pe care-i păstra MAMA între lucrurile pentru înmormântare”

Dan Diaconescu: „Am plătit decolarea cu banii pe care-i păstra MAMA între lucrurile pentru înmormântare”

Bianca Dogaru

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Dan Diaconescu a abordat, într-o notă ironică, costurile și experiențele din industria aviatică românească, povestind peripețiile sale în zborurile comerciale. Acesta a mărturisit că frica de avion încă îl bântuie, dar a găsit soluții ingenioase pentru a face față. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Dan Diaconescu a subliniat, cu umor, că decolarea este, în mod surprinzător, mai costisitoare decât aterizarea. El a sugerat că taxele mai mari pentru plecare ar putea fi stabilite pentru a asigura plata în avans, în cazul unor evenimente neprevăzute.

„Pentru decolare, m-am dus la mama și am luat din banii pe care îi păstra pentru înmormântare. Decolarea e mai scumpă decât aterizarea. Eu așa cred: poate se gândesc că nu mai apuci următoarea aterizare, că poate mori în aer”, a spus Diaconescu.

Costurile neobișnuite ale decolării

Într-un moment plin de umor, Diaconescu a povestit cum a întrebat o angajată de la casierie de ce decolarea costă mai mult decât aterizarea, încercând să găsească o explicație logică pentru diferența tarifară.

„Am întrebat-o pe doamna de la casierie: „Nu vă supărați, dar de ce costă decolarea mai mult? Aterizarea a fost 21 de milioane de lei vechi, iar decolarea, 24! Ce s-a întâmplat, e pista mai uzată la plecare? Ori pilotul a frânat prea tare și ne-au taxat?” Și ea îmi zice: „Nu, domnule Dan, așa e, decolarea e mai scumpă!”. Eu m-am gândit că poate chiar ne iau bani pentru frâne sau pentru uzura asfaltului, că altfel nu-mi explicam!”, a povestit Dan Diaconescu.

Frica de avion, un obstacol greu de depășit

Diaconescu a recunoscut că frica de avion l-a afectat mereu și că zborurile reprezintă pentru el o adevărată provocare. În stilul său caracteristic, el a descris cum își canalizează teama și cum se manifestă fizic această frică.

„Mi-e frică de avion, vă spun sincer. Dacă verificați scaunele din avioanele cu care am zburat, o să le găsiți jumulite, acolo unde îmi înfig unghiile. E o chestie psihologică: stau și mă rog să nu se întâmple nimic, dar teama rămâne acolo”, a declarat acesta.

Soluția lui Diaconescu: somnul forțat înainte de zbor

Pentru a face față mai ușor zborurilor lungi, Dan Diaconescu a găsit o metodă ingenioasă: evită să doarmă înainte de o cursă importantă, astfel încât să fie epuizat și să adoarmă rapid în avion.

„Am o tehnică pe care o aplic: înainte să zbor, nu dorm deloc. Intenționat. Am făcut așa pe un zbor București-New York. Era pe vremea când aveam zbor direct. Nu am dormit deloc înainte, iar când m-am urcat în avion, eram atât de obosit încât am adormit imediat. M-a trezit stewardesa și îmi spune: „Domnul Dan, am ajuns!”, a amintit Diaconescu.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Acord nou: fără roaming, acces rapid în aeroporturi și 90 de zile de muncă în Elveția
Digi24
VIDEO Filmul tragediei din Munții Bucegi. Greșeala care i-a fost fatală alpinistei care a căzut 40 de metri în gol: „Evident nu ține”
Cancan.ro
Cu cine a fost SURPRINSĂ Andreea Ibacka după divorțul de Cabral, pe o plajă din Mamaia
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
„Autostrada electrică” prin Marea Neagră intră în faza tehnică. România va conecta UE la rețeaua din Caucaz
Click
Insula mai puțin cunoscută din Grecia care i-a cucerit pe doi români. „Aici am mâncat cea mai bună bougatsa, cu doar 3 euro”
Digi24
Culisele operațiunii secrete prin care Israelul a vrut să readucă la conducerea Iranului un fost mare inamic al Tel Avivului
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Tesla dublează sprijinul pentru mașinile electrice în România. Model 3 coboară sub 30.000 de euro, iar Model Y sub 34.000 de euro
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce înseamnă etichetele de pe fructe?