Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Cea mai mare greșeală a puterii din România este încercarea de a distruge OPOZIȚIA”

Dan Dungaciu: „Cea mai mare greșeală a puterii din România este încercarea de a distruge OPOZIȚIA”

Dan Dungaciu: „Cea mai mare greșeală a puterii din România este încercarea de a distruge opoziția”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, invitatul Dan Dungaciu a discutat despre importanța partidelor de opoziție într-un stat democratic și rolul lor esențial în garantarea drepturilor și libertăților cetățenilor. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

A fost abordat rolul opoziției în funcționarea unui stat democratic. Dan Dungaciu a acuzat actuala conducere că ar fi implicată constant în îndepărtarea opoziției și a subliniat gravitatea unei guvernări majoritare în absența unei opoziții puternice.

„E un joc pe care, cu siguranță, suveraniștii din România îl vor face și vor primi niște poziții importante. Asta înseamnă un alt tip de anvergură la nivel european, un alt tip de relații cu Polonia, cu Italia, cu alte state care vor conta. Deci asta interesează România din punct de vedere tehnic. Prima bătălie, cea mai importantă, este legată de obsesia instituțiilor din România de a arunca în aer opoziția, știind că puterea se va duce la fund ca să nu câștige, probabil, suveraniștii și să nu rămână intactă. S-ar da cea mai mare bătălie să fie cu ei noi. Asta este expresia unei imbecilități strategice monumentale. Este cel mai mare atentat la siguranța națională. Pentru că, până la urmă, România, în toate dimensiunile, e făcută praf”, spune Dungaciu.

Moderatorul sugerează că principalul obiectiv al sistemului ar fi eliminarea opoziției, nu stimularea unei guvernări eficiente în beneficiul României.

„Principala lor preocupare, din momentul în care Nicușor Dan a ieșit președinte, sau, altfel spus, din momentul în care George Simion a pierdut cu 5 milioane de voturi, este să distrugă opoziția. Punct. Nimic altceva”, adaugă moderatorul.

 

Recomandarea video

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă