Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Israelul a pornit într-o „CRUCIADĂ” de salvare a regiunii în Orientul Mijlociu

Dan Dungaciu: „Israelul a pornit într-o „CRUCIADĂ” de salvare a regiunii în Orientul Mijlociu

Bianca Dogaru

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, sociolog, analist și geopolitician a analizat evoluția conflictului din Orientul Mijlociu și strategia Israelului în lupta împotriva Hamas, Hezbollah și Iran. El a subliniat că Israelul nu are altă opțiune decât să-și elimine inamicii pentru a se salva pe sine și pentru a stabiliza întreaga regiune. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Dan Dungaciu a explicat că Israelul urmărește o „doctrină existențială”, care presupune eliminarea completă a celor trei mari amenințări din regiune: Hamas, Hezbollah și Iran. Această doctrină este considerată esențială pentru supraviețuirea statului evreu și a stabilității regiunii.

„Israelul trebuie să distrugă primul dușman, Hamas, al doilea, Hezbollah, și al treilea, Iranul, pentru că această axă a răului îi amenință direct existența”, a declarat Dungaciu.

O luptă pentru stabilitate regională

Analistul a remarcat că Israelul nu urmărește doar protejarea propriilor cetățeni, ci și stabilizarea regiunii, eliminând conducătorii grupărilor care, conform acestuia, duc popoarele din Orientul Mijlociu pe o cale greșită.

„Israelul salvează popoarele Orientului Mijlociu eliminând pe cei care conduc aceste popoare spre rău. Se salvează pe sine salvându-i pe toți, asta e viziunea pe care o are Israelul”, a afirmat el.

Complexitatea luptei cu Hezbollah

Dungaciu a abordat și provocările pe care le reprezintă Hezbollah, comparativ cu Hamas. El a menționat că, deși Israelul a acționat eficient împotriva Hezbollah în trecut, conflictul actual este mult mai complicat din cauza naturii armatei Hezbollah și a terenului dificil din sudul Libanului.

„Hezbollah este mult mai greu de înfruntat decât Hamas. Geografia sudului Liban este mult mai complicată decât Gaza, iar luptele acolo vor fi mai dificile”, a adăugat expertul.

Sprijinul american, esențial în confruntarea cu Iranul

O eventuală confruntare militară directă cu Iranul nu poate avea loc fără sprijinul Statelor Unite, consideră Dungaciu. El a evidențiat că, până la alegerile din SUA din 5 noiembrie, este puțin probabil ca America să ofere un sprijin ofensiv major Israelului.

„Orice acțiune împotriva Iranului, inclusiv bombardamentele masive, nu se pot face fără ajutor american. Este limpede că acest ajutor nu va veni înainte de 5 noiembrie”, a punctat el.

Lipsa unui plan de conviețuire cu palestinienii

Unul dintre aspectele criticate de Dungaciu este lipsa unui plan clar al Israelului pentru viitorul regiunii după eliminarea Hamas. El subliniază că nu există discuții oficiale despre posibilitatea de a crea un stat palestinian sau despre o soluție pașnică de conviețuire între israelieni și palestinieni.

„Niciun oficial israelian nu vorbește despre un plan. Nimeni nu spune că după eliminarea Hamas-ului ar putea exista un plan pentru crearea unui stat palestinian”, a concluzionat Dan Dungaciu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară