Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Venezuela nu face decât să amplifice imaginea de neputință emanată de Bruxelles”

Dan Dungaciu: „Venezuela nu face decât să amplifice imaginea de neputință emanată de Bruxelles”

Serdaru Mihaela

În ediția din 6 ianuarie 2026 a emisiunii Marius Tucă Show, analistul politic Dan Dungaciu a tras un semnal de alarmă privind poziția slabă a României pe scena internațională, subliniind absența unor relații solide cu cercurile de putere din Statele Unite. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Dan Dungaciu a minimalizat presupusele contacte ale lui Nicușor Dan cu administrația SUA. Marius Tucă a ironizat întâlnirea Oanei Țoiu cu Rubio, sugerând că impactul acesteia a fost atât de mare încât „Rubio nu mai doarme noaptea” și nu a avut timp să actualizeze site-ul departamentului său.

Dan Dungaciu: „Noi nu avem relație cu centru, cu cercul de putere din Statele Unite, că mai sunt relații cu diverse administrații, cu oameni, inclusiv din zona militară”

Marius Tucă: „Relația lui Țoiu cu Rubio în sensul că s-au văzut vreme de vreo 2, 3 minute și bineînțeles, întâlnirea a avut un impact atât de puternic, încât Rubio nu mai doarme noaptea de când s-a întâlnit cu Țoiu”

Dan Dungaciu: „Și nici n-a încăput pe site-ul departamentului”

Analistul a descris starea României ca una de „pasivitate absolut devastatoare:

„Noi suntem într-o pasivitate din asta, absolut devastatoare. Nu avem niciun plan, niciun proiect, nimic, toate instituțiile merg din inerție”, conchide Dan Dungaciu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Semne că telefonul îți afectează concentrarea (chiar și atunci când nu îl folosești)