Prima pagină » Sport » GEST EXTREM? Naționalele de fotbal din Europa ar putea BOICOTA Campionatul Mondial din 2018 din Rusia

GEST EXTREM? Naționalele de fotbal din Europa ar putea BOICOTA Campionatul Mondial din 2018 din Rusia

Silviu Bănilă
Președintele Federației engleze de Fotbal, Greg Dyke, a anunțat vineri că naționalele de fotbal din Europa ar putea boicota în grup CM de Fotbal din 2018, organizat de Rusia.

Naționalele europene, grupate sub tutela UEFA, ar putea recurge la acest gest extrem dacă Sepp Blatter își va păstra fotoliul de șef al UEFA, în pofida scandalului uriaș de corupție în care este implicată federația internațională.

Mai multe federații europene acuză FIFA că a acordat Rusiei dreptul de a găzdui CM 2018 după ce mai mulți oficiali ar fi primit mită. Acuzațiile se referă la acordarea către Qatar a CM din 2022.

Vineri au loc alegeri la FIFA, unde Sepp Blatter va candida pentru un al cincilea mandat. El este concurat de prințul iordanian Ali bin al-Hussein, sprijinit de cele mai multe federații europene pentru agenda sa reformistă.

FIFA se află în mijlocul unui scandal-monstru de corupție după ce procurorii elvețieni, la cererea celro americani, au reținut miercuri 14 oficiali de rang înalt FIFA, apropiați ai lui Sepp Blatter, care ar fi fost implicați în numeroase acte de corupție.

Recomandarea video

Mediafax
Prețuri negative la electricitate în Polonia. Polonezii au văzut prețuri sub zero două zile la rând
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Prosport.ro
El e medicul român din Franța care urmează să-i monteze lui Mircea Lucescu sistemul ECMO
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
Mediafax
UE avertizează statele să nu transforme criza energetică într-o criză fiscală
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
Menajera care l-a ucis pe medicul anestezist Cristian Staicu invocă legitima apărare. Ce s-a întâmplat în noaptea tragediei, de fapt
Ce se întâmplă doctore
O mai știi pe DJ Harra? Cum arată acum și cu ce boală a fost diagnosticată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O vopsea care-și schimbă culoarea ar putea schimba serviciile de curierat pentru totdeauna