Prima pagină » Știri politice » Guvernul alocă 2,1 miliarde de lei pentru dezvoltarea comunităților locale. CIOLACU: 1,5 miliarde sunt pentru investiții prin PNDL și „Anghel Saligny”

Guvernul alocă 2,1 miliarde de lei pentru dezvoltarea comunităților locale. CIOLACU: 1,5 miliarde sunt pentru investiții prin PNDL și „Anghel Saligny”

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, miercuri, în cadrul ședinței de guvern, alocarea a peste 2,1 miliarde de lei pentru susținerea dezvoltării comunităților locale din România.

Conform declarațiilor primulu-ministru, aproape 1,5 miliarde de lei vor fi destinate investițiilor prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) și Programul Național „Anghel Saligny”. Restul fondurilor vor fi alocate proiectelor gestionate de Compania Națională de Investiții.

Așa cum am mai spus, ne asumam în continuare să susținem dezvoltarea comunităților locale și alocăm peste 2,1 miliarde de lei în acest sens. Cea mai mare parte, aproape 1,5 miliarde sunt pentru investițiile prin PNDL și Programul național „Anghel Saligny”. Restul sunt fonduri alocate unor proiecte de la Compania Națională de Investiții.

Foto: Alexandra Pandrea – Gândul


CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Prima reacție a premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Boris Weisfeiler, dispariția misterioasă a unui matematician