Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „CIUCĂ a fost abandonat de sistem. El a vrut să fie loial, dar Iohannis a fost politician”

Ion Cristoiu: „CIUCĂ a fost abandonat de sistem. El a vrut să fie loial, dar Iohannis a fost politician”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, scriitorul și publicistul Ion Cristoiu a subliniat recent o schimbare semnificativă în politica românească, evidențiind o reorientare a președintelui Klaus Iohannis către Marcel Ciolacu, liderul PSD, în detrimentul lui Nicolae Ciucă. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Ion Cristoiu a adus în discuție recent o schimbare semnificativă în peisajul politic românesc, subliniind că președintele Klaus Iohannis pare să se reorienteze către Marcel Ciolacu, în detrimentul lui Nicolae Ciucă. In acest context, Ciucă pare ca a fost abandonat de un sistem pe care se presupunea ca o sa il continue chiar el. Această mișcare este interpretată ca o reacție la influența lui Mircea Geoană, care, conform lui Cristoiu, ar avea un rol esențial în această dinamică politică.

„Pentru că vine Geoană și mai degrabă cu Marcel.”, a declarat Cristoiu.

Ion Cristoiu: „Ciucă a vrut să fie loial”

Cristoiu a afirmat că Iohannis nu susține modificarea legii care ar permite candidatura sa la Senat, ceea ce demonstrează o distanțare față de Ciucă. Această situație sugerează că Iohannis își reconfigurează alianțele politice, ceea ce ar putea avea implicații semnificative.

Ion Cristoiu a comentat despre relația dintre președintele Klaus Iohannis și Nicolae Ciucă, evidențiind o anumită neînțelegere și confuzie în cadrul politic. El a subliniat că, deși Ciucă a încercat să fie loial, Iohannis a realizat că nu are susținerea publicului și a refuzat categoric schimbarea legii. Această observație reflectă o critică mai largă asupra comportamentului politic al celor doi lideri. Cristoiu l-a caracterizat pe Ciucă drept un politician loial, dar nepriceput în încercările sale de a naviga complexitatea situației actuale.

„Nu credeam că voi trăi un acest moment în care chiar Iohannis să zică asta. Am zis mereu prudent că domnule, poate nu știe, dar să vină… Ai văzut ce înseamnă să fii politician, Ciucă a vrut să fie loial, dar Iohannis când a văzut că e jale le-a zis cine, măi, eu? Am cerut eu? Și are dreptate. A cerut el? Nu doar că nu știa, dar a zis că nu e de acord.”, a afirmat Cristoiu.

Ion Cristoiu conturează un tablou politic în care Klaus Iohannis își redefinește relațiile cu principalii actori politici, favorizând acum PSD-ul condus de Marcel Ciolacu. Această schimbare ar putea influența semnificativ viitorul politic al României, având în vedere că Iohannis are un rol central. Într-un climat politic deja tensionat, astfel de mișcări pot genera instabilitate și incertitudine pe termen lung.

„Iohannis i-a făcut pulbere pe liberali și i-a preamărit pe PSD-iști.”, a concluzionat Ion Cristoiu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul ia măsuri FĂRĂ PRECEDENT privind Centrala de la Cernavodă! Ce demersuri sunt prevăzute
Digi24
„Avem un președinte complexat”. Băsescu, despre „exigențele” lui Nicușor Dan: Subiectele salarii, ANI, Guvern - a blocat aceste procese
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
FOTO. Florin Prunea și iubita lui, în costum de baie, la piscină! Imaginile verii
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
Mediafax
Rezervorul e pe ROȘU? Câți kilometri mai poți conduce după aprinderea martorului de combustibil
Click
Doi americani au petrecut 72 de ore în București! Ce i-a impresionat cel mai mult în Capitală: „Aici mă simt cel mai bine”
Digi24
Refuzul testării pentru alcool sau substanțe psihoactive în trafic: Avocații explică în ce situații nu îți este reținut permisul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit cea mai rapidă stea din Calea Lactee