Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Kelemen Hunor: „Prioritatea Guvernului trebuie să fie FERMIERII români. Nu îi putem distruge”

Kelemen Hunor: „Prioritatea Guvernului trebuie să fie FERMIERII români. Nu îi putem distruge”

Kelemen Hunor, vicepremier și președinte UDMR,  a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Guvernul nu s-a angajat să distrugă fermierii români, iar prioritatea ar trebui să fie rezolvarea problemei din agricultură, spune acesta. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

„Nu ne-am angajat și nu am trecut în programul de guvernare să distrugem agricultura românească și fermierii români. Astfel, prioritatea numărul unu trebuie să fie fermierii. Dacă prin oprirea importului pentru o perioadă temporară, stoparea importului, putem rezolva problema, asta trebuie să facem. Suntem solidari cu Ucraina, dar nu vrem să distrugem interesele României”, a menționat acesta.

„UE ar trebui să plătească fermierii la valoarea reală”

Statele membre UE au aprobat ajutorul de 10,05 milioane de euro pentru fermierii români.

„UE ar trebui să plătească la valoarea reală, nu 10 milioane de euro. În acest moment, există discuții pentru un nou pachet, dar nici ăla de 100 de milioane nu va fi suficient. Săptămâna trecută am avut o discuție cu agricultorii, cu reprezentanții lor, și am înțeles care este dimensiunea problemei. România nu a interzis cererile pentru că nu a vrut să ia o hotărâre unilaterală față de Bruxelles. Alții au făcut asta și presează Bruxelles-ul”, a adăugat el.

Ideea a constat în construirea culoarelor de solidaritate

Încă de la început, ideea a fost de a construi culoare de solidaritate, pentru a ajuta Ucraina să își exporte produsele agricole, precizează Kelemen Hunor.

Conform acestuia, România are altă situație față de celelalte state, mai puțin Bulgaria, că se intră și prin portul Constanța, fiindcă ei nu așteaptă la ieșirea pe Marea Mediteraneană (lucrurile sunt mai încurcate).

„Cred că sigilarea și monitorizarea este o idee bună. Eu aș fi oprit importurile pentru o perioadă determinată. În Coaliție s-a discutat această problemă. Premierul a solicitat ca în martie să fie găsită o soluție. Răspunsul a avenit în aceste zile, dacă nu mă înșel, de la președinta comisiei. Un răspuns pe care eu și bănuiam că așa va fi. Pe mine nu mă mulțumește, nici pe fermieri, căci vorbește despre viitor, nu despre rezolvarea situației în acest moment. Ei au nevoie de bani acum”, a încheiat președintele UDMR.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Reacția lui Donald Trump atunci când a fost întrebat despre alegerile din Ungaria: Vă mulțumesc
Digi24
VIDEO. Doi polițiști s-au filmat dansând pe manele în autospeciala MAI, în timpul programului
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Victoria lui Magyar a zguduit piețele. Ce se întâmplă cu forintul după alegerile din Ungaria
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?