Prima pagină » Știri politice » Rareș Hopincă, CANDIDAT la primăria sectorului 2: ,,N-am fost niciodată ahtiat după bani sau după avere”

Rareș Hopincă, CANDIDAT la primăria sectorului 2: ,,N-am fost niciodată ahtiat după bani sau după avere”

Candidatul PSD-PNL pentru Primăria Sectorului 2 Rareș Hopincă invitat la Gândul Exclusiv, găzduită de analistul și jurnalistul H.D. Hartmann a povestit cum a făcut primii bani și că are două apartamente și să în acest moment nu consideră că are mari datorii. 

Sunt absolvent de filozofie, dar sunt și specialist în management și un om cu peste 10 ani de zile de experiență în administrația locală. Deci aș spune că sigur că în afară de studii care sunt absolut utile inclusiv în administrație, mai mult mă recomandă experiența directă de lucru în administrație pentru această candidatură la Primăria Sectorului 2. Am început la privat, după care am migrat către zona de stat. Și cumva această tranziție a fost una naturală, pentru că în calitate de consultant în atragerea de fonduri europene și implementarea de proiecte am început să lucrez cu instituțiile de stat care erau și sunt în continuare unul dintre cei mai mari beneficiari de fonduri europene din România. Și atunci prima dată am lucrat cu instituții de stat în calitate de consultant, după care am trecut la stat, în calitate de angajat specialist director pentru proiecte, a declarat Hopincă.

Fostul prefect spune că nu a fost ahtiat după averi, pentru că altfel s-ar fi canalizat pe afaceri.

Primul apartament el și luat cu credit prin prima casă, iar al 2 lea e luat pentru că la un moment dat, alături de un prieten, găsisem o oportunitate și l-am luat în rate de la dezvoltator. Cel de-al 2-lea apartament e dat în chirie. Locuiesc doi tineri acolo, cu un contract de închiriere, deci n-a fost, știu eu, premeditată, achiziția acelui al 2-lea am găsit o oportunitate la un moment dat l-am achiziționat și consider că am făcut foarte bine. În rest, sunt un om care am muncit și întotdeauna pe salarii bune n-am nu consider că am nici datorii mari. N-am fost niciodată ahtiat după bani sau după avere, pentru că dacă eram, mă canalizăm pe direcția de business, a mai spus Hopincă.

Urmărește interviul integral aici.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua formă de diabet despre care aproape nimeni nu vorbește: diabetul de tip 5
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Blocada SUA împotriva Iranului. Primele petroliere, interceptate de marina americană
Click
Cine sunt suspecții judecați pentru furtul tezaurului dacic. Înțelegerea șocantă făcută de autoritățile olandeze cu hoții
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Cum ne poate „strica” Inteligența Artificială relațiile personale și profesionale?