Prima pagină » Actualitate » Theodor Paleologu: „IOHANNIS a prăbușit și discreditat Partidul Național Liberal”

Theodor Paleologu: „IOHANNIS a prăbușit și discreditat Partidul Național Liberal”

Theodor Paleologu (s)

Profesorul Theodor Palelologu a vorbit miercuri seară, la B1 TV, despre președintele Klaus Iohannis și Partidul Național Liberal, pe care l-a condus în 2014.

„Faptul că reușește cineva să devină președinte poate să fie foarte periculos pentru forțele care l-au susținut. Iohannis a prăbușit Partidul Național Liberal. E foarte posibil ca și doamna Lasconi să prăbușească USR-ul, în caz că ar ajunge președinte, mă rog e o ipoteză. Când ai câștigat niște alegeri, e doar începutul, nu le-ai rezolvat pe toate.

Nimic nu-i mai rău decât să ajungi la putere cu cineva inapt să exercite acea putere. Eu am înțeles această lecție în ’96, când a câștigat Convenția Democrată și evident că m-am bucurat foarte mult de acea victorie a Convenției Democrate, dar era clar că ajunseseră la putere fără să știe ce au de gând să facă fără o busolă clară, fără un program clar, fără oameni pregătiți pentru a exercita puterea.

Și nimic nu poate fi mai rău decât să ajungi la putere, să reușești să pui la Cotroceni o persoană care după aia-ți discreditează întregul demers. Iar Iohannis a discreditat Partidul Național Liberal. În zeceani a ruinat creditul acestui partid care nu este partidul Brătienilor. Cu Brătienii sunt eu rudă, nu Iohannis, Bode sau Bolojan. Și… ei au prăbușit partidul. Este partidul lui Bode, partidul lui Iohannis, partidul unor oameni odioși pentru opinia publică românească”, a spus Theodor Paleologu, la B1 TV.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV! Ambasadorul Japoniei, dezvăluire surprinzătoare: „Nadia Comăneci”, numele asociat cu România
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
De la un telefon la o tragedie cumplită. Fiul și părinții lui au murit după ce au căzut de pe o stâncă
Digi24
Mai trecem la ora de iarnă în 2026? Ce s-a decis după anii de discuții privind renunțarea la acest obicei
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum s-a descurcat Zoe Florescu Potolea în prima sa cursă de F1 Academy?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
A murit Marcos Rodríguez Pantoja, spaniolul care a trăit cu lupii mai bine de 12 ani