Prima pagină » Economic » Macroeconomie » Turism » Topul orașelor: Unde trebuie să mergem să vedem MONUMENTE istorice

Topul orașelor: Unde trebuie să mergem să vedem MONUMENTE istorice

Orașul Sibiu

România a devenit atractivă pentru turiștii străini și potrivit indexului de atractivitate umană, un oraș este considerat vibrant în funcție de evenimentele sportive și culturale pe care le găzduiește.

Sibiul este pe primul loc, fiind cunoscut pentru oportunități cazare, muzee și instituții de artă, dar stă prost la diversitatea populației și la îmbătrânirea demografică (66,4%).

Cluj Napoca este afectată de îmbătrânirea demografică și de durata medie de ședere, dar este atractivă pentru elevi și studenți, iar turiștii pot avea parte de wellness și viață activă (66,2%).

Capitala țării (65,4%) are enorm succes pe partea de entertainment, wellness și viață activă, dar este o problemă pentru elevi și studenți. Bucureștiul este la coada clasamentului în topul capitalelor europene.

Speranța de viață cea mai crescută este la Rîmnicu Vâlcea, în timp ce Alba Iulia este considerat cel mai important centru educațional.

Bucureștiul are 2.699 de monumente istorice, Sibiu – 283, iar Târgoviște – 215. La experiențe culinare, este indicat Brașovul.


Sursa Foto: Shutterstock

Citește și:TOP 10 cele mai scumpe orașe din lume. Sunt considerate „inaccesibile” pentru oamenii cu veniturile mici, dar și medii

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană