Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Victor Ponta: „SUA îndeamnă toate țările să-și urmărească interesele SUVERANISTE”

Victor Ponta: „SUA îndeamnă toate țările să-și urmărească interesele SUVERANISTE”

Serdaru Mihaela
PONTA: SUA ÎNDEAMNĂ TOATE ȚĂRILE SĂ-ȘI URMĂREASCĂ INTERESELE SUVERANISTE

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Victor Ponta, fostul prim-ministru al României  a abordat subiecte relevante legate de politica fiscală și suveranismul economic în România.

Fostul prim- ministru, Victor Ponta in aceasta seara a subliniat că măsurile pe care le-a implementat, cum ar fi reducerea TVA-ului la alimente, au fost acte de suveranism. Acesta a menționat că a ignorat recomandările Comisiei Europene care sugerau menținerea unei cote ridicate de TVA pentru a evita un deficit bugetar. Ponta a mai  explicat că reducerea TVA-ului de la 24% la 9% pentru alimente a fost o decizie bazată pe consultarea cu antreprenori cinstiți care i-au spus că un TVA ridicat favorizează evaziunea fiscală. Această măsură a fost menționată ca un act de demnitate și curaj.

„Când mi-a venit hârtia de la Comisia Europeană, o am încă… în care spune să nu reduceți TVA- ul la alimente și turism, pentru că veți face deficit, atunci când am redus de la 24% la 9%. Și am spus, nu o arunc la coș că e de la Comisia Europeană. Am spus, răspundeți-le va rog tot în scris, că într-un an de zile o să am încasări mai mari din TVA, o să scot evaziunea fiscală. Ăla a fost un act de suveranism”, afirmă Victor Ponta.

Un alt punct cheie ale discutiei a mai fost si interesul national. Acesta a subliniat importanța de a acționa în interesul României, chiar și în fața presiunilor externe, afirmând că a fost capabil să gestioneze economia fără ajutorul FMI, ceea ce consideră că este tot un semn de suveranitate.

„Le-am spus celor de la FMI, vă mulțumesc că ați fost foarte buni, dar puteți să plecați că mă descurc fără voi”,  povestește Victor Ponta

Discuția dintre cei doi a inclus și teme legate de libertatea de exprimare și impactul politicilor externe asupra acesteia. Nu in ultimul rand, Ponta a subliniat si necesitatea ca politicienii să nu mai persecute cetățenii în instanțele de judecată, referindu-se la un climat politic mai deschis și mai democratic.

Fostul prim ministru al Romaniei a mai făcut referire si la influența Statelor Unite asupra politicii globale, menționând că fiecare stat ar trebui să își urmărească propriile interese suverane, dar să colaboreze cu altele atunci când interesele sunt comune. Aceasta reflectă o tendință mai largă în politica internațională, unde națiunile caută să își protejeze interesele economice și politice într-un peisaj global complex.

 „Și mesajul lui Marco Rubio, revin asupra lui. Statele Unite ale Americii își vor urmări interesul lor suveran, încurajând toate statele să-și urmărească interesul lor suveran și să colaboreze cu noi, atunci când acest interes este comun”, afirmă Victor Ponta.

Această discuție evidențiază provocările cu care se confruntă România în gestionarea politicilor fiscale și economice, precum și nevoia de a naviga între cerințele internaționale și prioritățile interne.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
Alertă pe o plajă populară din Spania. O creatură de aproape 300 de kilograme a speriat turiștii
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni