Prima pagină » Știri » Amendă pentru un spațiu de joacă periculos pentru copii

Amendă pentru un spațiu de joacă periculos pentru copii

Știri
Administratorul unui spațiu de joacă privat din municipiul Suceava a fost amendat de inspectorii pentru protecția consumatorului Suceava cu 30.000 de lei, după ce s-a constatat că un tobogan gonflabil era acoperit cu bandă scotch în locurile unde avea fisuri, punând în pericol viața copiilor.

Administratorul unui spațiu de joacă privat din municipiul Suceava a fost amendat de inspectorii pentru protecția consumatorului Suceava cu 30.000 de lei, după ce s-a constatat că un tobogan gonflabil era acoperit cu bandă scotch în locurile unde avea fisuri, punând în pericol viața copiilor.

Inspectorul șef adjunct al OJPC Suceava, Elena Oanea, a declarat, joi, într-o conferință de presă, că spațiul de joacă privat este situat într-o incintă în cartierul sucevean George Enescu și aparține unei firme din municipiul Suceava. Oanea a spus că inspectorii pentru protecția consumatorului au constatat, în urma unui control, că toboganul gonflabil al spațiului de joacă avea fisuri care erau acoperite cu bandă tip scotch, iar scările acestuia erau rupte, fiind pusă astfel în pericol viața copiilor, motiv pentru care s-a dispus demontarea acestuia și scoaterea din uz.

Sursa citată a precizat că administratorul spațiului de joacă a fost amendat cu suma de 30.000 de lei.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kanye West a făcut istorie la Istanbul
Digi24
Nicușor Dan a spus că drona căzută în Galați a fost deviată deasupra Ucrainei. Ministrul Apărării evită să confirme: „Este o fentă”
Cancan.ro
ULTIMELE clipe din viața Sandei Țăranu. Cine i-a fost alături până la final: 'Nu avea nicio durere'
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
Cum să alegi roșiile dulci și zemoase din piață. Trucuri simple de care trebuie să ții cont pentru un gust autentic
Mediafax
Haos la Paris după triumful PSG
Click
Adevăratul motiv pentru care Sanda Țăranu nu a devenit mamă: „Probabil că eu m-aș fi lăsat de meserie”
Digi24
Crioterapie, porci „pitici” și organe imprimate 3D: Culisele misiunii de 26 de miliarde de dolari a lui Putin pentru a trăi veșnic
Cancan.ro
Camelia Potec a intrat în panică și a cerut ajutorul SPP! Momente tensionate la gala aniversară a Nadiei Comăneci
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Care este prima mașină hibridă care a folosit baterii litiu-ion?
Descopera.ro
Oamenii de știință au inversat îmbătrânirea creierului cu un spray nazal
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
O fosilă de salamandră înrudită cu celebrul axolotl a fost descoperită în Mexic