Prima pagină » Știri » Amenzi de până la 5.000 de lei pentru bucureștenii care nu își plantează iarbă pe terenuri

Amenzi de până la 5.000 de lei pentru bucureștenii care nu își plantează iarbă pe terenuri

Amenzi de până la 5.000 de lei pentru bucureștenii care nu își plantează iarbă pe terenuri
Bucureștenii care nu vor planta iarbă pe terenurile pe care le dețin ar putea fi amendați cu până la 5.000 de lei, potrivit unui proiect de hotărâre a CGMB aflat în dezbatere publică, inițiat în completarea măsurilor deja existente, pentru creșterea calității aerului.

Bucureștenii care nu vor planta iarbă pe terenurile pe care le dețin ar putea fi amendați cu până la 5.000 de lei, potrivit unui proiect de hotărâre a CGMB aflat în dezbatere publică, inițiat în completarea măsurilor deja existente, pentru creșterea calității aerului.

Conform proiectului de hotărâre a Consiliului General al Municipiului București (CGMB), aflat în dezbatere publică până la 14 mai, persoanele fizice și juridice deținătoare de terenuri vor avea, pe lângă obligația de a asigura îngrădirea, salubrizarea și igienizarea terenurilor, și pe cea de a planta iarbă pe suprafețele aflate în proprietatea lor.

Astfel, potrivit documentului, nerespectarea prevederilor va constitui contravenție, amenda fiind între 2.000 și 5.000 de lei pentru persoanele fizice, și între 3.000 și 5.000 de lei, pentru cele juridice.

Noile prevederi vin în completarea hotărârii CGMB nr. 121/2010.

Potrivit expunerii de motive a documentului, decizia de a completa hotărârea a fost luată în urma scrisorii de somare primită în februarie 2013 de la Comisia Europeană, care a atenționat atât Ministerul Mediului, cât și administrația publică a Capitalei, cu privire la nerespectarea Directivei 2008/50/CE privind calitatea aerului înconjurător și un aer mai curat pentru Europa.

Astfel, administrațiile locale trebuie să stabilească măsuri suplimentare pe teremen scurt pentru reducerea nivelului de pulberi în suspensie, în urma depășirilor valorilor limită ale diverșilor poluanți înregistrate în perioada 2008-2012.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
EXCLUSIV Mircea Cărtărescu, în mijlocul unei controverse după o poză editată cu AI de la întâlnirea sa cu papa. Reacția scriitorului
Cancan.ro
Surpriză de proporții! Câte zile de caniculă anunță meteorologii Accuweather pentru luna iulie, în România
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Pace istorică între SUA și Iran? Ce va însemna asta pentru buzunarele românilor
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Mirabela Dauer, mărturisiri dureroase despre fiul ei pe care nu l-a mai văzut de peste două decenii: „Nu mi-a zis mamă niciodată”
Digi24
VIDEO Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Cancan.ro
Magicianul Daniel a fost dat dispărut pe 14 iunie 2026. După 10 zile, l-au găsit MORT 😲
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, apariție de senzație în Grecia. Fotografiile în costum de baie i-au cucerit pe fani
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Cercetătorii SETI ar fi descoperit de ce nu am detectat încă niciun semnal de la extratereștri