Prima pagină » Știri » Anchetă după ce un copil a căzut de la 4 metri înălțime în Sala Polivalentă din Cluj

Anchetă după ce un copil a căzut de la 4 metri înălțime în Sala Polivalentă din Cluj

Anchetă după ce un copil a căzut de la 4 metri înălțime în Sala Polivalentă din Cluj
Polițiștii clujeni au început cercetări pentru vătămare corporală din culpă după ce un copil de nouă ani, care asista ca spectator la un meci de baschet, a căzut, sâmbătă seara, de la o înălțime de circa patru metri, de la o tribună a Sălii Polivalente, și s-a rănit, fiind transportat la spital.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj, Daniel Boie, a declarat, duminică, corespondentului MEDIAFAX că verificările includ atât conducerea Sălii Polivalente, cât și antrenorul care însoțea grupul de copii și părinții
minorului.

„Polițiștii clujeni s-au autosesizat și fac cercetări pentru vătămare din culpă în urma incidentului petrecut sâmbătă seara în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, când un copil a fost rănit. Nu s-a depus nicio plângere în acest acaz. Noi verificăm circumstanțele în care a avut loc incidentul și se solicită informații atât de la conducerea Sălii Polivalente, cât și de la antrenorul cu care era copilul și de la părinții acestuia”, a spus Boie.

Reprezentanții Sălii Polivalente au declarat, duminică, la rândul lor, că un băiețel în vârstă de 9 ani a asistat, sâmbătă seara, împreună cu alți circa 20 de colegi de la secția de juniori ai unei echipe de baschet, la un meci al echipei de seniori și a căzut de la o înălțime de circa 4 metri de la o tribună.

„Băiețelul a căzut în spatele tribunei retractabile, care se folosește doar la anumite evenimente sportive. A rămas o gaură în urma construcției. A fost un defect de construcție. Noi am sesizat de un an și jumătate
constructorul, au intervenit dar nu au remediat. Trebuie să stabilim exact cum s-a întâmplat să cadă acel copil de la o înălțime de circa 4 metri. Nu vom mai folosi acea tribună retractabilă până nu se remediază problema”, au spus sursele citate.

Directorul medical al Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj, Călin Lazăr, a declarat și el că băiețelul a suferit un traumatism cranio-cerebral și și-a fracturat mâna stângă, acesta fiind ținut în noaptea de sâmbătă spre duminică în spital, sub supraveghere medicală.

„Mai rămâne și duminică internat, sub supraveghere. I s-au făcut toate investigațiile. Prognosticul este bun, nu pune probleme neurochirurgicale”, a spus Lazăr.

Potrivit unui comunicat al Primăriei Cluj-Napoca transmis, duminică, primarul Emil Boc a dispus constituirea unei comisii tehnice de anchetă coordonată de viceprimarul Gheorghe Șurubaru care va stabili circumstanțele și cauzele producerii incidentului, precum și responsabilitățile tuturor factorilor implicați (constructor sală, furnizor echipamente, organizator evenimente, administrare sală).

„De asemenea, comisia va dispune măsurile necesare pentru a preveni astfel de evenimente în viitor”, se arată în documentul citat.

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca a fost inaugurată în octombrie 2014, în urma unei investiții de circa 70 de milioane de lei. Este administrată de o societate comercială și condusă de un Consiliu de Administrație numit de Consiliul Local Cluj-Napoca.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carrefour își vinde magazinele! Frații Pavăl de la Dedeman vor prelua operațiunile retailerului 
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Moartea căpitanului Emil Seftiuc într-un port din Turcia, învăluită în mister: 'N-au mai văzut așa ceva nici lucrătorii de la morgă'
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
Primele imagini cu fiul lui Ramzan Kadîrov după accidentul în care a fost implicat. Adam, vizibil schimbat
Mediafax
O țară în care s-au născut zeci de mii de copii români anunță o alocație de 200 de euro
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Acuzații dure la andresa Antena 1 după ce Zmărăndescu & soția au fost salvați pentru a 5-a oară de la eliminare: 'Cum este posibil ca producătorii să favorizeze în asemenea hal o echipă?'
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Ninsori timp de 11 zile în România: șoferii, avertizați privind drumurile afectate
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Arheologii ar fi descoperit cele mai vechi haine ale omenirii