Prima pagină » Știri » Angajatorii din Germania și Marea Britanie recrutează personal calificat pentru mai multe domenii de activitate

Angajatorii din Germania și Marea Britanie recrutează personal calificat pentru mai multe domenii de activitate

Angajatorii din Germania și Marea Britanie recrutează personal calificat pentru mai multe domenii de activitate
Angajatori din Germania și Marea Britanie recrutează, prin rețeaua europeană Eures, personal calificat în asistență socială, zugravi-vopsitori, sculeri, instalatori sau comisionari, majoritatea contractelor fiind pe perioadă nedeterminată.

O firmă prestează servicii pentru unii dintre cei mai mari furnizori de vinuri din Anglia recrutează un operator camion, candidaților cerându-li-se să aibă carnet de conducere, abilitatea de a lucra independent și să vorbească limba engleză.

Angajatorul precizează că salariul oferit este între 19.000 – 22.000 lire/an, iar perioada contractuală este nedeterminată.

Persoanele interesate pot aplica pentru acest loc de muncă trimițând un CV în limba engleză la adresa:[email protected].

Aceeași companie mai recrutează un vinificator-supraveghetor vie, care să aibă experiență în viticultură, abilitatea de a lucra independent, carnet de conducere și să vorbească limba engleză. Și în acest caz, salariul oferit variază între 19.000 și 22.000 lire /an.

Tot în Marea Britanie, se mai caută15 îngrijitori persoane, iar candidații care vor fi selectați vor avea ca atribuții principale îngrijirea persoanelor în vârstă, incluzând prepararea hranei, furnizarea medicamentelor, comunicarea cu membrii familiei. Se lucrează 50 ore pe săptămână sau mai mult, în ture de la orele 7.00 – 14.00 și de la 16.00 – 23.00.

Persoanele interesate să aplice trebuie să aibă carnet de conducere valabil în Uniunea Europeană, iar pentru cei care nu dețin carnet de conducere se oferă gratis lecții de condus. De asemenea, este necesară cunoașterea limbii engleze.

Salariul oferit variază între 20.150 și 25.000 lire brut/an. De asemenea, angajatorul asigură două luni cazare gratuită și 28 de zile de concediu pe an plătite conform legislației din Anglia.

Contractele sunt pentru perioadă nedeterminată.

Pentru a aplica, cei interesați trebuie să trimită CV în limba engleză le adresa de email: [email protected].

În Germania, o companie importantă în domeniul comerțului cu ridicata și amănuntul angajează patru lucrători depozit. Activitatea lor va presupune încărcarea/descărcarea cotainerelor cu marfă, sortarea și aranjarea produselor, mutarea mărfii în zona în care se află stivuitoarele sau în zona de încărcare a camioanelor, întreținerea curățeniei în interiorul camioanelor și în zona de încărcare a acestora.

„Nu sunt necesare calificare și experiență profesională în domeniu, dar e nevoie de disponibilitate de a lucra în tura de noapte, duminica sau de sărbătorile legale”, se arată în anunțul de angajare în care se mai precizează că sunt necesare cunoștințe de bază de limbă germană.

Salariul oferit este de aproximativ 2.500 euro brut/lună, conform contractului colectiv de muncă.

Tot în Germania, un angajator din Hamburg recrutează doi zugravi – vopsitori calificați, cu experiență în domeniu, precum și în activitatea de lăcuire a ușilor și a ramelor de ferestre, permis de conducere categoria B, capacitatea de a lucra în echipă, rapiditate și atenție, precum și cunoștințe bune de limba germană.

Salariul este de minimum 12,80 euro brut/oră, conform contractului colectiv de muncă, iar plata se face lunar.

De asemenea, se oferă sprijin în vederea găsirii unei locuințe, iar contractul este permanent, cu program normal de lucru de 35 – 40 ore/săptămână.

Un alt angajator german recrutează doi sculeri care vor avea ca atribuții configurarea mașinii, conform desenelor tehnice, tăierea și modelarea pieselor folosind strunguri, prese, polizoare și mașini de tăiat, verificarea dimensiunilor echipamentului cu ajutorul instrumentului de măsurare, precum și realizarea întreținerii mașinii/instrumentului de lucru.

Se cere calificare profesională încheiată ca sculer sau meserie echivalentă, experiență profesională anterioară în domeniu, permis de conducere categoria B, disponibilitate de a lucra în schimburi, grad ridicat de acuratețe, capacitatea de a lucra fără supraveghere și cunoștințe bune de limba germană.

Salariul oferit este de minimum 10,98 euro brut/oră, conform contractului colectiv de muncă. De asemenea, se oferă sprijin în vederea găsirii unei locuințe.

Tot în Germania se caută trei instalatori/montatori instalații de gaz. Candidații ar trebui să aibă calificare profesională încheiată, experiență în domeniu, permis de conducere categoria B, disponibilitate de a lucra în schimburi, acuratețe și capacitate de a lucra în echipă, cunoștințe bune de limba germană. Salariul este de minimum 10,98 euro brut/oră.

În aceeași țară, mai sunt vacante și 15 posturi de comisionar. Persoanele care le vor ocupa vor avea ca atribuții ambalarea și transportul de mărfuri, cu certificat de utilizare stivuitor și expedierea de produse la comandă prin căști.

Persoanele interesate trebuie să aibă certificat de utilizare stivuitor, experiență profesională anterioară, permis de conducere categoria B, disponibilitate de a lucra în schimburi și cunoștințe bune de limba germană.

Salariul oferit este de minimum nouă euro brut/oră și se asigură sprijin în vederea găsirii unei locuințe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții la DSU. Surse: Telefonul lui Raed Arafat ar fi fost ridicat de procurori
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Cel mai sănătos mic dejun: alimentul pe care medicii îl recomandă în fiecare dimineață
Mediafax
Marco Rubio: Operațiunea SUA în Iran se va încheia în săptămâni, fără trupe terestre necesare
Click
Lovitură dureroasă pentru Denise Rifai! Dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Dan Alexa
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Chef Florin Dumitrescu, un nou capitol! A făcut ANUNȚUL momentului: 'Din toamnă, ne vedem la...'
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Liderii G7 avertizează că războiul din Iran „este o catastrofă” pentru toată lumea