Prima pagină » Știri » Antonescu: M-am întâlnit cu directorii SRI și SIE, mi-au garantat funcționarea normală în interimat

Antonescu: M-am întâlnit cu directorii SRI și SIE, mi-au garantat funcționarea normală în interimat

Antonescu: M-am întâlnit cu directorii SRI și SIE, mi-au garantat funcționarea normală în interimat
Președintele interimar, Crin Antonescu, a declarat, marți, că a avut o discuție la Cotroceni cu directorii SRI și SIE, despre raporturile acestor instituții cu președintele interimar, aceștia garantându-i funcționarea normală în această perioadă.

Președintele interimar, Crin Antonescu, a declarat, marți, că a avut o discuție la Cotroceni cu directorii SRI și SIE, despre raporturile acestor instituții cu președintele interimar, aceștia garantându-i funcționarea normală în această perioadă.

Potrivit lui Antonescu, în cadrul acestui mandat interimar la Cotroceni garantează respectarea Constituției de către toate instituțiile din stat, buna funcționare a tuturor instituțiilor și îndeplinirea și respectarea tuturor acordurilor internaționale.

„Suntem într-un moment pe care unii îl consideră excepțional. Ceea ce vreau să spun este că România este un stat democratic, de drept, ale cărui prevederi constituționale funcționează nomal. Președintele a fost suspendat, într-un cadru perfect constituțional, cum confirmă și CC, suspendarea este prevăzută în Constituție, și suntem în fața unui referendum, la fel de constituțional. Situația României nu este una de criză, excepțională, ci una normală”, a declarat Antonescu în prima conferință de presă organizată de la preluarea interimatului în fruntea statului.

Crin Antonescu a anunțat că a avut o discuție, marți, cu directorii serviciilor speciale, SRI și SIE, despre lucruri elementare care țin de buna funcționare și de raporturile cu președintele interimar, în această perioadă.

„Le-am cerut să funcționeze normal, în conformitate cu legea și obligațiile pe care le au, fără niciun fel de imixtiune, de ingerințe cu disputa politică și electorală. M-au asigurat că instituțiile vor funcționa absolut normal”, a mai precizat Antonescu.

Președintele interimar a vorbit și despre întâlnirea cu premierul Victor Ponta, pentru că, în calitatea acestuia de șef al Guvernului, are prima responsabilitate în organizare acestui referendum pentru demiterea președintelui Traian Băsescu.

„M-am asigurat că se iau măsuri ca refendumul să se desfășoare în condiții optime”, a arătat Antonescu, adăugând că alte elemente de discuție s-au referit la agenda premierului, educație, economie.

„Premierul m-a asigurat că prioritatea, în perioada următoare, ține de gestiunea economică a țării și că măsurile pe care le va lua și de care răspunde sunt bine pregătite”, a mai declarat președintele interimar.

Despre întâlnirea cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, Antonescu a precizat că s-a făcut o trecere în revistă a condițiilor economice și financiare și a raporturilor dintre ce se întâmplă economic și politic în România și datele cele mai importante de natură financiară.

„Și domnia sa este de acord că realitatea și mesajul pe care noi toți trebuie să îl transmitem în străinătate este că România este o țară normală, care își respectă toate acordurile, inclusiv cele cu FMI, Banca Mondială și că această idee subliniată de factorii de decizie este de natură să asigure parcurgerea acestei perioade ceva mai grea din punct de vedere politic, cu succes”, a menționat Antonescu.

Președintele interimar a reafirmat perocuparea sa, a premierului și a ministrului de Justiție cu privire la independența justiției, a tuturor acestor organisme în raport cu factorul politic. „Nimeni dintre noi nu a avut și nu are intenția de a afecta în cel mai mic mod funcționarea acestor intituții și independeța lor”, a spus Antonescu.

Președintele interimar Crin Antonescu se bucură, conform Constituției, de majoritatea prerogativelor prezidențiale.

Constituția stabilește expres atribuțiile pe care nu le poate exercita un președinte interimar. Astfel, acesta nu poate adresa mesaje Parlamentului, nu poate dizolva Parlamentul și nu poate organiza referendum.

Președintele interimar se bucură însă de toate celelalte prerogative conferite de legea fundamentală șefului statului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele