Prima pagină » Știri » Aproape 100 de oameni s-au autoevacuat dintr-o biserică din Timișoara. Autoritățile au activat Planul roșu de intervenție

Aproape 100 de oameni s-au autoevacuat dintr-o biserică din Timișoara. Autoritățile au activat Planul roșu de intervenție

Amyra Garey
Zeci de persoane au ieșit în grabă astăzi după-amiază, dintr-o biserică din Timișoara, după ce s-a simțit miros puternic și înțepător. Autoritățile au activat Planul roșu de intervenție.

Potrivit ISU Timiș, pompierii au fost solicitați prin apel la 112 să intervină în Timișoara, pe strada Zăvoi, în urma unui miros puternic și înțepător care provoacă tuse.

Este vorba de o biserică, din care s-au autoevacuat aproximativ 82 de persoane.

La nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș a fost activat Planul roșu de intervenție.

La fața locului au fost trimiși 31 subofițeri și 3 ofițeri, dar și echipajul CBRN din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Timișoara.

Nicio persoană nu a avut nevoie de îngrijiri medicale

Totodată, au intervenit 5 ambulanțe SMURD, 3 autospeciale transport personal și victime multiple, o motocicletă SMURD, 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială de primă intervenție și comandă și un microbuz transport persoane.

Până în acest moment, nicio persoană nu a necesitat îngrijiri medicale.

„Am simțit înainte de începerea slujbei un miros înțepător în biserică. Am evacuat biserica și am anunțat autoritățile. Trebuia să înceapă slujba, erau mulți care trebuiau să vină spre biserică. Nu i-am mai lăsat să intre, unii au stat în stradă, alții în curte”, a declarat Moise Vrăjitor, pastorul bisericii.

De asemenea, în urma măsurătorilor CBRN efectuate la biserica din Timișoara unde s-a simțit un miros puternic și înțepător nu au fost înregistrate depășiri ale valorilor normale, susțin reprezentanții ISU Timiș, astfel încât Planul roșu a fost dezactivat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
De ce unii oameni nu vor cere niciodată ajutor, chiar dacă sunt epuizați?