Prima pagină » Știri » BAC 2017. Elevii de clasa a XII-a susțin evaluarea competențelor într-o limbă străină

BAC 2017. Elevii de clasa a XII-a susțin evaluarea competențelor într-o limbă străină

BAC 2017. Elevii de clasa a XII-a susțin evaluarea competențelor într-o limbă străină
BAC 2017. Elevii de clasa a XII-a susțin, miercuri, evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională, la Bacalaureat 2017. Până acum s-au desfășurat proba privind competențele digitale și cea la limba română. Probele scrise vor începe pe 26 iunie, iar rezultatele finale vor fi afișate pe 10 iulie

BAC 2017. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației pentru Bacalaureat 2017, elevii care au finalizat clasa a XII-a vor susține, în perioada 14-16 iunie, evaluarea competențelor orale într-o limbă de circulație internațională, aceasta fiind ultima probă a competențelor care preced examenele scrise. Absolvenții de liceu au susținut deja proba la competențele digitale și cea la competențele lingvistice la limba română.

BAC 2017. La aceste probe, candidații nu primesc note, ci calificative. Cel mai slab calificativ este cel de „utilizator începător”, urmat de „utilizator mediu”, „utilizator avansat” și „utilizator experimentat”. Elevii care nu se prezintă la aceste competențe, nu vor putea susține probele scrise ale examenului de bacalaureat.

Cele mai importante probe ale examenului de bacalaureat 2017 sunt însă cele scrise. Pe 26 iunie, absolvenții de liceu dau examenul scris la română, urmat, pe 28 iunie, de proba obligatorie de profil, adică, matematică sau istorie și ultima probă este cea la alegere, în funcție de specializare și este susținută pe 30 iunie.

Potrivit Metodologiei de organizare a examenului de bacalaureat, candidații care sunt prinși fraudând această evaluare nu vor mai avea dreptul să se înscrie în următoarele două sesiuni. Elevii au dreptul să susțină examenul de bacalaureat, fără taxă, de cel mult două ori. Prezentările ulterioare la examen sunt condiționate de achitarea unor taxe.

Candidații care au participat, dar nu au promovat examenul de bacalaureat în sesiunile de bacalaureat organizate începând cu anul 2003 pot solicita recunoașterea unora dintre probele promovate în anii menționați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Cum miroseau ritualurile religioase din Roma Antică: „Este o invitație adresată zeilor și este, de asemenea, un fel de purificare”