Prima pagină » Știri » Băsescu, despre noul prim-adjunct al SRI: Iohannis a urmat exemplul meu

Băsescu, despre noul prim-adjunct al SRI: Iohannis a urmat exemplul meu

Băsescu, despre noul prim-adjunct al SRI: Iohannis a urmat exemplul meu
Băsescu, despre noul prim-adjunct al SRI: Iohannis a urmat exemplul meu

„Eu constat un singur lucru: și Iohannis a mers pe același principiu pe care am mers eu. Adică să numească în funcția de prim-adjunct un ofițer care nu provenea din vechea Securitate. (Florian-n.r.) Coldea a terminat facultatea în 1996, Psihologie. (…) Nu avea nicio legătură cu fosta Securitate și, la 35 de ani, l-am numit prim-adjunct, dar unul din obiectivele mele a fost să nu provină din fosta Securitate. Acest general (Răzvan Ionescu-n.r.) are 45 de ani. Șansa lui Iohannis este că, de la numirea lui Coldea și până acum, au trecut 12 ani. Deci, el avut posibilitatea să pună un om mai copt în funcția de prim-adjunct care, de asemenea, îndeplinește criteriul fundamental să nu fi făcut parte din fosta Securitate”, a declarat președintele PMP, Traian Băsescu, la B1 TV, solicitat să comenteze numirea noului prim-adjunct al directorului SRI, generalul de brigadă Răzvan Ionescu.

Traian Băsescu a afirmat că speră ca generalul Răzvan Ionescu va avea mai mult caracter decât a avut Florian Coldea și „nu va da în boala puterii”.

„(…) De asemenea, sper ca, învățând din lecția mea, președintele Iohannis, dacă va avea și al doilea mandat, să nu-i târâie după el pe cei pe care-i numește, până la terminarea madatului. Să-i lase o perioadă rezonabilă, trei-patru, maxim cinci ani de zile, pentru că riscul să-i îmbolnăvească puterea, risc care s-a manifestat și la Coldea și la Kovesi, este enorm”, susținut Traian Băsescu.

Directorul SRI, Eduard Hellvig, l-a învestit, joi, în funcția de prim-adjunct al Serviciului Român de Informații (SRI) pe generalul Răzvan Ionescu, decretul de numire în funcție fiind semnat deja de președintele României.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman