Prima pagină » Știri » Caz incredibil la Bacău: Un copil a murit, după ce medicii au refuzat să îl interneze

Caz incredibil la Bacău: Un copil a murit, după ce medicii au refuzat să îl interneze

Caz incredibil la Bacău: Un copil a murit, după ce medicii au refuzat să îl interneze
Un copil de doar patru ani din Moinești, județul Bacău, a murit după ce medicii l-au diagnosticat cu otită și au refuzat să îl interneze, deși acesta se simțea foarte rău.

Mama copilului a mers cu băiețeul de două ori la spital cu ambulanța, iar în ambele zile a fost trimisă acasă. La prima consultație, medicul ORL l-a diagnosticat pe copil cu otită și a stabilit că acesta poate fi tratat acasă.
„Seara mai tarziu i s-a făcut mai rău, pastilele, siropul care i s-au dat de la spital de la Moinești nu erau bune. I se înmuaiau piciorușele, a început să tremure, febră 39 cu 5, a ajuns la 40”, a povestit mama copilului, Lăcrimioara Olteanu.
În dimineața zilei de sâmbătă, copilul a ajuns din nou cu salvarea la spital, pentru că se simțea foarte rău. De data aceasta, el a fost consultat de medicul pediatru de gardă, care a notat în foaia de observații același diagnostic și l-a trimis pe copil acasă, în ciuda insistențelor mamei de a fi internat.

„Eu i-am zis doctorului dacă pățește copilul meu ceva. O zis că nu pățește nimic!”, a spus femeia.

Cel mic a murit duminică.

Cauzele morții, potrivit certificatului de deces, au fost insuficiența cardiorespiratorie și meningoencefalita.

Conducerea spitalului a cerut explicatii medicilor implicati, iar o comisie de disciplină urmează să stabilească dacă aceștia au respectat procedurile.

Mama copilului intenționează să depună plângere la Poliție. Femeia spune că medicul de gardă i-ar fi reproșat inclusiv că se plimbă cu ambulanța, scrie Bună Ziua Iași.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Euractiv: Nicușor Dan „Eroul de ieri al UE este azi un zero în stil MAGA”
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Amendă de 100.000 de lei pentru românii care fac asta în propria curte. Mulți proprietari nu știu regula
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
BOMBĂ! Cabral Ibacka, relație secretă cu un model Playboy cu origini africane
Ce se întâmplă doctore
Camelia Pătrășcanu nominalizează zodia care se va îmbogăți până pe data de 1 iunie 2026
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce nu mai apar trupe precum Metallica sau Nirvana. Cum au schimbat internetul și algoritmii cultura muzicală