Prima pagină » Știri » Clădirea în care au sediul Astra Asigurări și România Liberă, scoasă la vânzare de bancă cu 14 milioane de euro

Clădirea în care au sediul Astra Asigurări și România Liberă, scoasă la vânzare de bancă cu 14 milioane de euro

Clădirea în care au sediul Astra Asigurări și România Liberă, scoasă la vânzare de bancă cu 14 milioane de euro
Clădirea de birouri în care au sediul Astra Asigurări și cotidianul România Liberă, deținute de omul de afaceri Dan Adamescu, a fost scoasă la vânzare de Piraeus Bank la un preț de 14 milioane de euro, imobilul figurând printre bunurile reposedate.

Clădirea a mai fost scoasă la vânzare în luna martie de lichidatorul firmei Omega City Business Center, aflată în faliment. Atunci lichidatorul, firma Phoenix Lar, a anunțat un preț de 9 milioane de euro pentru imobil.

Firma Omega City Business Center este deținută indirect de omul de afaceri Dan Adamescu.

Potrivit datelor Ministerului Finanțelor, Omega City Business Center avea datorii de 265 milioane de lei (60 milioane de euro) la finele anului 2012.

Clădirea, denumită CBC-Office, este amplasată pe strada Nerva Traian, în apropiere de Bulevardul Unirii, și are o suprafață închiriabilă de 12.146 metri pătrați.

Terenul aferent construcției are 1.320 de metri pătrați, iar suprafața construită este de 16.348 metri pătrați, structurată pe 11 etaje. Clădirea a fost construită în anul 1996, iar printre companiile care au avut sau au sediul în imobil se numără Vodafone, UniCredit Țiriac Bank, Citibank, Finansbank, IBM, Libra Bank, alături de Astra și de România Liberă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan NU va păstra arma primită la summitul NATO. Unde ajunge PISTOLUL oferit de Erdogan
Digi24
Cum s-a produs tragedia în urma căreia Gabi Mureșan și-a pierdut viața. Filmul evenimentelor
Cancan.ro
Plan Roșu pe Autostrada Soarelui. Un autocar cu 60 de pasageri s-a ciocnit cu un TIR
Prosport.ro
Ce avere avea Gabi Mureșan. Câte terenuri, apartamente și mașini deținea fostul internațional român
Adevarul
Capcana din solul României. Avertisment dur de la un expert american de top
Mediafax
LOVITURĂ pentru Raed Arafat! Ce au decis procurorii în dosarul elicopterului SMURD
Click
Preotul care a încercat să-l salveze pe Gabi Mureșan rupe tăcerea! Ultimele clipe de viață ale fostului fotbalist: „Am văzut că dă din mâini”
Digi24
Avertisment dur al Rusiei după summitul NATO de la Ankara: „Deciziile iresponsabile pot duce la o catastrofă”
Cancan.ro
ULTIMELE clipe din viața lui Gabi Mureșan. Ce i-a spus părintelui Toni Lucian Dumitru, cu câteva minute înainte să moară 😢
Ce se întâmplă doctore
Dieta de 6.000 de calorii a lui Erling Haaland. Ce mănâncă „mașina de goluri” a Norvegiei pentru a domina fotbalul mondial
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Când ți se SUSPENDĂ permisul pentru neplata amenzii? Normele aprobate de GUVERN
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
De ce unele branduri de lux distrug produse nevândute în loc să le vândă la reducere