Prima pagină » Știri » CNA a aprobat extinderea unei televiziuni în județele Constanța, Tulcea și Ialomița

CNA a aprobat extinderea unei televiziuni în județele Constanța, Tulcea și Ialomița

CNA a aprobat extinderea unei televiziuni în județele Constanța, Tulcea și Ialomița
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a aprobat, în ședința de joi, transformarea licenței audiovizuale a televiziunii Litoral TV din Năvodari din locală în regională, postul urmând să fie difuzat în județele Constanța, Tulcea și Ialomița.

Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a aprobat, în ședința de joi, transformarea licenței audiovizuale a televiziunii Litoral TV din Năvodari din locală în regională, postul urmând să fie difuzat în județele Constanța, Tulcea și Ialomița.

CNA a analizat, în ședința de joi, o solicitare a societății Media Est Vision SRL de modificare a licenței audiovizuale pentru televiziunea Litoral TV din Năvodari din locală (TV-C) în regională, pentru județele Constanța, Tulcea, Ialomița.

Litoral TV este o televiziune generalistă, care difuzează programe producție proprie – 77,99%, programe retransmise (Sky FM, Doina FM) – 11,90% și programe preluate (Travel Mix) – 10,11%.

Grila televiziunii cuprinde programe de informare (50,95%), programe educative, culturale, religioase (12,14%), programe de divertisment și alte tipuri de programe (16,91%) și publicitate și teleshopping (20%).

Asociatul unic al societății Media Est Vision SRL este Geanina Ramona Mureș.

Decizia de transformare a licenței audiovizuale a Litoral TV din locală în regională a fost luată de membrii CNA cu unanimitate de voturi.

Televiziunea Litoral TV a fost premiată, în decembrie 2013, de CNA, când Consiliul a acordat premii pentru produse de excelență din audiovizual românesc. Atunci, Litoral TV a primit premiul la categoria „Limba română”, pentru o emisiune de meditații școlare intitulată „Școala după Școală”.

Pe de altă parte, potrivit relatărilor din presa locală, televiziunea Litoral TV s-ar afla în sfera de influență a primarului orașului Năvodari, Nicolae Matei. Acest aspect este prezentat și în raportul „Harta Politică a Televiziunilor Locale”, lansat miercuri de ActiveWatch.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Iranul a instalat o „barieră de taxare” în Strâmtoarea Ormuz. Doar anumite nave pot trece. Plata se face în moneda chineză
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O galaxie în care se formează stele emite vânturi cu viteze de peste 3 milioane de kilometri pe oră