Prima pagină » Știri » Compensarea medicamentelor pentru pensionarii cu venituri mici, și din taxa clawback

Compensarea medicamentelor pentru pensionarii cu venituri mici, și din taxa clawback

Compensarea medicamentelor pentru pensionarii cu venituri mici, și din taxa clawback
Compensarea medicamentelor pentru pensionarii cu venituri de până la 700 de lei pe lună va fi asigurată și din taxa clawback, pe lângă sursele de până acum, respectiv Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate și bugetul Ministerului Sănătății, potrivit unui proiect de HG.

Compensarea medicamentelor pentru pensionarii cu venituri de până la 700 de lei pe lună va fi asigurată și din taxa clawback, pe lângă sursele de până acum, respectiv Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate și bugetul Ministerului Sănătății, potrivit unui proiect de HG.

Proiectul de modificare a Hotărârii de Guvern nr. 186/2009 privind aprobarea Programului pentru compensarea cu 90% a prețului de referință al medicamentelor a fost lansat în dezbatere publică, vineri, de Ministerul Sănătății (MS).

Conform proiectului, compensarea cu 90% din prețul de referință al medicamentelor pentru pensionarii cu venituri de până la 700 lei/lună se suportă astfel: în cuantum de 50% din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS) și, respectiv, 40% din bugetul MS și din încasările din contribuția stabilită potrivit prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 77/2011 privind stabilirea unei contribuții pentru finanțarea unor cheltuieli în domeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare, respectiv din așa-numita taxă clawback.

În nota de fundamentare a proiectului, se arată că, în prezent, compensarea medicamentelor pentru pensionarii cu venituri de până la 700 lei/lună se realizează în cadrul unui program social al Guvernului a cărui finanțare se asigură în proporție de 50% din bugetul Fondului Național Unic de Asigurări de Sănătate și în proporție de 40% din veniturile proprii ale MS.

Inițiatorii proiectului de HG explică faptul că, având în vedere necesitatea asigurării continuității acestui program cu respectarea prevederilor Legii nr. 72/2013 privind măsurile pentru combaterea întârzierii în executarea obligațiilor de plată a unor sume de bani rezultând din contracte încheiate între profesioniști și între aceștia și autorități contractante, se propune modificarea art. 2 din HG 186/2009 astfel încât cuantumul de 40% al prețului de referință al medicamentelor să fie asigurat atât din veniturile proprii ale Ministerului Sănătății, sub formă de transferuri către bugetul FNUASS, cât și din taxa clawback.

„Prin aprobarea acestei hotărâri de guvern, se asigură fonduri necesare compensării cu 90% din prețul de referință al medicamentelor pentru pensionarii cu venituri de până la 700 lei/lună”, se mai arată în nota de fundamentare.

Proiectul de HG este în dezbatere publică până la 29 decembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe