Prima pagină » Știri » C.T. Popescu: Actualul CNA este creația lui Ralu Filip

C.T. Popescu: Actualul CNA este creația lui Ralu Filip

Cristian Tudor Popescu, președintele Clubului Român de presă, s-a declarat "năucit" de vestea morții lui Ralu Filip și consideră că actualul Consiliu Național al Audiovizualului este creația acestuia, având în vedere că a adus prestigiu și consistență instituției pe care a condus-o.

Cristian Tudor Popescu, președintele Clubului Român de presă, s-a declarat "năucit" de vestea morții lui Ralu Filip și consideră că actualul Consiliu Național al Audiovizualului este creația acestuia, având în vedere că a adus prestigiu și consistență instituției pe care a condus-o.

"Sunt năucit de această veste. Îl cunosc de ani de zile pe Ralu, un om atât de viu, de activ, ieri (n.red – marți) cred că am vorbit cu el ultima dată. Nu pot să cred așa ceva. Dar, probabil, așa se moare în meseria noastră de jurnaliști: peste noapte", a declarat pentru MEDIAFAX Cristian Tudor Popescu.

"A fost un om extraordinar. În multe momente în care eram depresiv, prăbușit, Ralu m-a susținut, m-a îmbărbătat. Era un om al dialogului, al dezbaterii constructive, civilizate, un om care a făcut mult bine breslei noastre, a jurnaliștilor", a mai spus președintele Clubului Român de Presă, apreciind că actualul CNA este creația lui Ralu Filip.

Ralu Filip a murit în noaptea de marți spre miercuri, în urma unui infaract, la vârsta de 47 de ani. Potrivit unor surse medicale, lui Ralu Filip i s-a făcut rău marți noaptea. Membrii familiei sale, care au crezut că are o boală digestivă, l-au dus la Institutul de boli infecțioase "Matei Balș", unde a fost internat la ora 10:05. Medicii au stabilit că este vorba de un infarct și au încercat toate manevrele de resuscitare, fără succes. Ralu Filip a încetat din viață la ora 23:05.

Attila Gasparik, vicepreședinte al CNA, a declarat că Ralu Filip nu era cunoscut ca având probleme cardiace. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Ce se ascunde sub șantierul Autostrăzii Vestului. Descoperirea impresionantă la săparea primului tunel de la Holdea
Mediafax
Tranzacții de peste 1 miliard de dolari într-un singur weekend pe o platformă online. Cum a fost posibil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Cine este bărbatul care a murit în accidentul grav produs în județul Iași. Ce afacere a deținut în Vaslui. Soția lui, în stare gravă la spital
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Noi analize dezvăluie cât de gravă era expunerea la plumb în secolul XX