Prima pagină » Știri » Fiul lui Sorin Ovidiu Bălan, reținut pentru evaziune fiscală de un milion de dolari

Fiul lui Sorin Ovidiu Bălan, reținut pentru evaziune fiscală de un milion de dolari

Fiul lui Sorin Ovidiu Bălan, reținut pentru evaziune fiscală de un milion de dolari
Fiul fostului realizator TV Sorin Ovidiu Bălan a fost reținut, marți, pentru evaziune fiscală, el fiind acuzat de polițiștii bucureșteni ai Serviciului de Investigarea Fraudelor că ar fi prejudiciat statul cu aproximativ un milion de dolari, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din Poliție.

Fiul fostului realizator TV Sorin Ovidiu Bălan a fost reținut, marți, pentru evaziune fiscală, el fiind acuzat de polițiștii bucureșteni ai Serviciului de Investigarea Fraudelor că ar fi prejudiciat statul cu aproximativ un milion de dolari, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din Poliție.

Potrivit anchetatorilor, Alexandru Ion Bălan și contabila societății au fost reținuți, în timp ce mama acestuia, Eufrosina Bălan, asociat cu el în firma de pază ASG Security Logistic, nu a primit ordonanță.

Cei trei urmează să fie prezentați, miercuri, Tribunalului București, cu propunere de arestare preventivă.

Ancheta pe numele lui Alexandru Ion Bălan, care adminstrează firma de pază ASG Security Logistic, a fost declanșată în 5 iunie 2013, când polițiștii și procurorii au făcut cinci percheziții domiciliare, într-un dosar de evaziune fiscală.

Potrivit unui comunicat remis la 5 iunie de Poliția Capitalei, anchetatorii au stabilit că „în perioada 2009-2012, administratorul firmei de pază a înregistrat în contabilitatea societății și a declarat organelor fiscale cheltuieli care nu au avut la bază operațiuni reale, diminuând astfel baza impozabilă și sustrăgându-se de la plata obligațiilor fiscale”. Administratorul firmei de pază ar fi produs astfel un prejudiciu bugetului de stat estimat la peste trei milioane de lei (aproximativ un milion de dolari), potrivit Poliției.

Pe site-ul ASG Security scrie că Sorin Ovidiu Bălan garantează pentru ASG, acesta conducând Departamentul de Investigații al firmei.

Contractele recente ale firmei sunt cu Regia Autonomă Monitorul Oficial, pentru paza unui obiectiv, cu patru agenți, pe o perioadă de un an, cu Spitalul Universitar de Urgență Elias, pentru paza a două obiective, cu 32 de agenți, pe o perioadă de un an, și pentru paza în Parcul Tineretului – zona Palatul Copiilor, cu 12 agenți, tot pentru un an, potrivit site-ului ASG Security.

Firma a încheiat contracte de pază și cu „numeroase unități de învățământ”, cu Spitalul de Urgență „Prof. Dr. Dimitrie Gerota”, Aeroclubul României, SISE Electrica Muntenia Nord, ziarul Gardianul, Intact Advertising (Antena 1 TV), lanțuri de magazine și hoteluri, conform site-ului citat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar