Prima pagină » Știri » Fost senator în comă, după ce a intrat cu mașina pe contrasens în Buzău

Fost senator în comă, după ce a intrat cu mașina pe contrasens în Buzău

Fost senator în comă, după ce a intrat cu mașina pe contrasens în Buzău
Fost senator în comă, după ce a intrat cu mașina pe contrasens în județul Buzău

Managerul Spitalului Județean de Urgență Buzău, Claudiu Damian, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că fostul senator Gheorghe Mirică a murit pe patul de spital, în ciuda eforturilor medicilor.

„A murit ( Gheorghe Mirică n.r.). A suferit leziuni grave. Impactul a fost violent, a venit în comă, a fost intubat, dar a decedat”, a declarat Damian.

Accidentul a avut loc pe DN 1B, unde un TIR s-a ciocnit de un autoturism. Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Buzău, Mihail Drăghiciu, bărbatul de 71 de ani din București conducea pe DN 1B, spre Ploiești, iar pe raza localității Istrița de Jos a pătruns pe sensul opus de mers și s-a ciocnit de un TIR.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat, corespondentului MEDIAFAX, că bărbatul de 71 de ani este fostul senator Gheorghe Mirică.

Fostul parlamentar era singur în mașină și, spun sursele citate, cel mai probabil s-ar fi aplecat să ia ceva de pe jos și atunci a intrat cu mașina pe contrasens.

Polițiștii au întocmit un dosar penal.

Gheorghe Mirică a fost senator din partea Partidului Național Democrat, consilier prezidențial, iar în ultima perioadă a fost prim-vincepreședinte al Partidului Reformator.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Buzău Mihail Drăghiciu a declarat corespondentului Mediafax, că accidentul a avut loc pe DN 1B, unde un TIR s-a ciocnit de un autoturism, o persoană fiind încarcerată.

„Din primele verificări efectuate de polițiști a rezultat faptul că un bărbat, de 71 de ani, din București, care circula cu un autoturism pe DN 1B, pe direcția Buzău către Ploiești, pe raza localității Istrița de Jos a pătruns pe sensul opus de mers și a intrat în coliziune cu un autotren care circula regulamentar, din sens opus”, a declarat Drăghiciu.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat că șoferul este fostul senator Gheorghe Mirică. Acesta se află în stare gravă, fiind în comă. Fostul parlamentar era singur în mașină și, apreciază sursele citate, cel mai probabil s-ar fi aplecat să ia ceva de pe jos și atunci a intrat cu mașina pe contrasens.

Polițiștii au întocmit un dosar penal.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”