Prima pagină » Știri » Fostul consilier al lui Kovesi, „PROVOCAT” de Toader la interviurile pentru procuror european

Fostul consilier al lui Kovesi, „PROVOCAT” de Toader la interviurile pentru procuror european

Fostul consilier al lui Kovesi, „PROVOCAT
Procurorul Cătălin Borcoman, fost șef al DIICOT Brașov și candidat pentru postul de procuror european, a fost „provocat" joi de ministrul Justiției Tudorel Toader, care i-a pus întrebări despre viitorul șef al Parchetului European (EPPO) și i-a făcut reproșuri în legătură cu protestele magistraților brașoveni.

Cei cinci candidați pentru funcția de procuror european din partea României, Cătălin Laurențiu Borcoman, Marius Bulancea, Elena Hach, Daniel Horodniceanu și Laura Ecedi Stoisavlevici, au fost invitați joi să susțină interviul cu ministrul Justiției, Tudorel Toader.

Primul intervievat a fost procurorul Cătălin Laurențiu Borcoman.

Borcoman, fost consilier al fostei șefe a DNA, Laura Codruța Kovesi, aflată în cărți pentru șefia EPPO, a primit și o întrebare de la ministrul Tudorel Toader, despre care chiar ministrul a spus că ar putea să pară „provocatoare”, cu privire la particularitățile care ar defini independența procurorului european, prin comparație cu cea a procurorului delegat european. Șeful DIICOT Brașov a răspuns că legislația europeană este singura care limitează independența șefului Parchetului European, așa cum au impus Franța și Germania, iar șeful Parchetului European nu se poate decât conforma acestor exigențe. După răspunsul său, ministrul Tudorel Toader a remarcat că „o decizie colegială poate fi mai bună decât una individuală”.

De asemenea, ministrul Tudorel Toader i-a imputat candidatului de la Brașov solicitarea magistraților brașoveni, formulată în urmă cu circa un an de „a suspenda deciziile CCR”.

„De un an de zile ne cereți asta”, i s-a adresat Toader lui Borcoman și i-a cerut să explice cum anume ar putea el, ca ministru, să suspende aplicarea deciziilor Curții Constituționale. Procurorul-candidat a spus, însă, că solicitarea aparține „colegilor de la Parchetul Judecătoriei Brașov”, el fiind de la DIICOT, și că solicitările colegilor săi „nu au fost corect transmise și reflectate”, ei cerând nu suspendarea deciziilor CCR ci „așteptarea avizului Comisiei de la Veneția pe modificările propuse” la legile justiției.

Întrebările au privit, dincolo de prezentarea pe care și-a făcut-o fiecare candidat, cauzele în care procurorul intervievat a solicitat colaborare internațională, o descriere a Parchetului European, rețelele de experți în care a lucrat în materia cooperării judiciare.

Procurorul Cătălin Laurențiu Borcoman, 42 de ani, a fost procuror șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism din Brașov. El și-a început activitatea de procuror în 1997, la Parchetul Judecătoriei din Brașov, iar apoi a promovat la Parchetul Tribunalului. Din 2007, a ocupat postul de consilier al procurorului general de la acea vreme, Laura Codruța Kovesi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși