Prima pagină » Știri » Guvernul italian propune măsuri de siguranță împotriva „exodului” de romi din România

Guvernul italian propune măsuri de siguranță împotriva „exodului” de romi din România

Ministrul italian de Interne, Giuliano Amato, a expus marți, în fața comisiei pentru Afaceri Constituționale a Senatului italian, principiile directoare ale "pachetului de legi ale siguranței" propus de Guvern, printre care și simplificarea procedurilor de expulzare a infractorilor romi din România.

Ministrul italian de Interne, Giuliano Amato, a expus marți, în fața comisiei pentru Afaceri Constituționale a Senatului italian, principiile directoare ale "pachetului de legi ale siguranței" propus de Guvern, printre care și simplificarea procedurilor de expulzare a infractorilor romi din România.

"Dinspre România are loc un adevărat exod determinat de condițiile de non-viață în care trăiesc (romii) în acea țară", a declarat Amato în fața comisiei senatoriale. "Am vorbit chiar astăzi despre acest lucru cu reprezentantul Guvernului român, care și-a confirmat disponibilitatea de a coopera", a adăugat el, introducând în discuție subiectul expulzării romilor români, deveniți cetățeni comunitari după aderarea României la UE, la 1 ianuarie 2007.

"Sunt convins că decretul legislativ din februarie, care actualizează directiva referitoare la stabilirea cetățenilor comunitari (pe teritoriul italian) conține o eroare tehnică, responsabilă pentru reducerea posibilității de expulzare", a subliniat ministrul. "Directiva prevede expulzarea numai pentru motive grave de ordin public și siguranță publică și stipulează că o condamnare penală nu atrage automat după sine expulzarea", a precizat el.

Amato a explicat că legea actuală poate fi interpretată în sensul că pentru expulzarea unui infractor, nu este neapărat nevoie de o condamnare penală.

"Aceasta nu înseamnă însă că pentru a expulza, eu trebuie să am o sentință penală. Chiar dacă personaje precum cele arestate de poliția din Roma după violurile de la Tor Vergata ar scăpa de o condamnare, eu le-aș expulza", a declarat ministrul, făcând aluzie la trei români de etnie romă arestați luni pentru tâlhării și violuri comise asupra unor cupluri de tineri, în cartierul din apropierea Universității Tor Vergata, din Roma.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Marea Britanie lansează două studii pentru a evalua efectele blocantelor pubertății la tineri cu incongruență de gen