Prima pagină » Știri » Helmuth Duckadam și Cornel Dinu vor fi externați vineri

Helmuth Duckadam și Cornel Dinu vor fi externați vineri

Helmuth Duckadam și Cornel Dinu vor fi externați vineri
Helmuth Duckadam și Cornel Dinu vor fi externați vineri de la Spitalul de Urgență Floreasca, au declarat pentru MEDIAFAX surse medicale.

Helmuth Duckadam și Cornel Dinu vor fi externați vineri de la Spitalul de Urgență Floreasca, au declarat pentru MEDIAFAX surse medicale.

Medicul Șerban Brădișteanu, care i-a operat pe Duckadam și Dinu, va susține, vineri, la ora 14.00, la Biblioteca Spitalului Floreasca, o conferință de presă în care va prezenta informații despre starea celor doi.

Potrivit surselor medicale citate, atât Helmuth Duckadam, care în 25 septembrie a fost operat pentru eliminarea unui anevrism arterial, cât și Cornel Dinu, internat din 30 septembrie, după ce i s-a făcut rău întrucât și-a neglijat tratamentul administrat după operația de by-pass coronarian la care a fost supus în urmă cu un an, s-au recuperat bine, starea lor fiind bună.

În 2 octombrie, Helmuth Duckadam a fost transferat de la Secția de terapie intensivă a Spitalului Floreasca din Capitală, unde a stat după intervenția chiurgicală, în același salon cu Cornel Dinu, „ca să-ți țină de urât unul altuia”, declarau pentru MEDIAFAX surse medicale.

Administratorul delegat al FC Dinamo, Cornel Dinu, a fost internat, în 30 septembrie, la Spitalul Floreasca, pentru investigații și reechilibrare, întrucât de mai mult zile nu își mai luase tratamentul. Dinu și-a neglijat tratamentul prescris de medici, s-a deshidratat și a acuzat stare de leșin. El a fost transportat la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală și internat în Clinica de chirurgie cardiovasculară, după ce a acuzat o stare de rău și a sunat la ambulanță.

În 12 august 2011, Cornel Dinu a fost supus, la Spitalul Floreasca, unei intervenții de by-pass coronarian. În 19 iulie 2011, administratorul delegat al FC Dinamo a făcut infarct miocardic acut, atunci fiindu-i montat un stent.

Președintele de onoare al FC Steaua, Helmuth Duckadam, a fost operat în 25 septembrie, pentru eliminarea cheagurilor de sânge de pe artera brațului drept și introducerea unei grefe pe porțiunea de arteră subțiată. El a fost diagnosticat cu insuficiență arterială acută la brațul drept.

Medicul Șerban Brădișteanu declara, după ce l-a operat pe Duckadam, că recuperarea acestuia ar putea dura săptămâni.

Brădișteanu preciza că Duckadam va urma un tratament anticoagulant și, de asemenea, va trebui scăzut colesterolul. Medicul a precizat că pacientul este și „ușor diabetic”. „Un diabet tip II, va trebui să se îngrijească, fără discuție”, adăuga medicul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Este adevărat că există două locuri în lume unde poți păși direct pe mantaua Pământului?