Prima pagină » Știri » Ilie Năstase și-a cumpărat casa cu jumătate de milion de lei

Ilie Năstase și-a cumpărat casa cu jumătate de milion de lei

Domnul Ilie Năstase a trimis acest comunicat de presă, care a ajuns și la subsemnatul. Îi răspund, deci, nu ca prieten, ci ca gazetar.

Domnul Ilie Năstase a trimis acest comunicat de presă, care a ajuns și la subsemnatul. Îi răspund, deci, nu ca prieten, ci ca gazetar.

Nu l-am acuzat de nimic. Am formulat o opinie în legătură cu declarațiile d-sale de-a lungul timpului, privitoare la Simona Halep. Dl Năstase își păstrează părerile, eu îmi păstrez opinia, nu am a-i prezenta scuze pentru asta.

– Comunicatul d-sale conține iarăși o afirmație, după părerea mea, cel puțin bizară: că Guvernul României ar susține-o pe Simona Halep prin finanțarea și organizarea turneului WTA de la București. M-am crucit: adică Simona vine la acest turneu de doar 280 de puncte, plasat în afara sezonului pe zgură, cu o participare mult sub nivelul ei, doar ca s-o vadă românii pe viu jucând și câștigând, iar dl Năstase zice că o susține alde Ponta, cel huiduit anul trecut pe Arena BNR chiar la finala jucată de Simona…

– Dl Năstase îmi trimite copia unui contract de vânzare-cumpărare, prin care comunică o informație în premieră, nefăcută publică până acum: în 1972, în urma amenințărilor sale că nu mai revine în țară dacă nu i se dă o casă „civilizată”, statul român i-a vândut vila din strada Andrei Mureșanu, el locuind atunci într-un bloc din Drumul Taberei, cu suma de 484.000 lei, prin Întreprinderea de Comerț Exterior Terra.

Fac, deci, cu scuze, cuvenita rectificare la ceea ce spuneam în articolul „România e Simona”:  dl Năstase nu a primit prin repartiție de la stat casa respectivă, a cumpărat-o cu bani gheață.

– Mi-a făcut întotdeauna plăcere să scriu despre excepționalul jucător de tenis Ilie Năstase, mi-a displăcut profund să comentez declarațiile d-sale, mai mult sau mai puțin politice – am făcut-o doar pentru că regulile meseriei mi-o cer. Mult mi-aș dori să nu mai fiu obligat a scrie despre vorbele lui Ilie.

Puteți vedea aici actul de vânzare cumpărare al casei din 1972. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România, Polonia și Ungaria, în dispută cu Pfizer pentru miliarde de euro din contractele de vaccinuri anti-COVID
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
Chef Florin Dumitrescu, un nou capitol! A făcut ANUNȚUL momentului: 'Din toamnă, ne vedem la...'
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Noelia, tânăra de 25 de ani care a ales eutanasia, a plecat „în pace”. Dorința sfâșietoare de pe patul de spital
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Armin Nicoară, adevărul despre divorțul de Claudia Puican: 'M-a luat prin surprindere'
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Omul din Urfa: o statuie veche de 11.500 de ani reprezintă un bărbat într-o poziție nefirească