Prima pagină » Știri » Într-un sat din Botoșani cu microbuz, copiii vin de la școală cu căruța. „Iaca așa-i chinuie în democrație”

Într-un sat din Botoșani cu microbuz, copiii vin de la școală cu căruța. „Iaca așa-i chinuie în democrație”

Silviu Bănilă
Într-un sat din Botoșani cu microbuz, copiii vin de la școală cu căruța. „Iaca așa-i chinuie în democrație
În satul Stănești din comuna Lunca, județul Botoșani, există câțiva copii care merg la școala din satul Zlătunoaia, la vreo patru kilometri de casă. Școala cu clasele I-IV din satul lor s-a desființat și trebuie să meargă până la cea din satul vecin.

Dimineața, pe la 8.00, vine să-i preia microbuzul școlar, la amiază însă nu are cine să îi mai aducă acasă, scrie botoșăneanul.ro. Unii au norocul să mai meargă cu mașina unui părinte, dar alții sunt nevoiți să circule prin pădure, prin câmp, unde „s-au mai auzit și lupii”, după cum spune unul dintre elevi. La rândul său, un căruțaș îi duce pe copii cu atelajul său: „Iaca așa-i chinuie în democrație”.

„Ne-au spus să fim mulțumiți că vine dimineața microbuzul, mai avem pretenții și la amiază?”, a declarat D.H., mama unor gemeni care merg la școală în condiții grele.

În total,există vreo 20 de copii în Stănești pentru care microbuzul școlar vine doar să-i ia dimineața, dar îi abandonează la amiază. Problema ar fi ora la care termina cursurile, care nu este mereu aceeași, față de cea de începere.

„Microbuzul circulă de la o școală la alta și nu se încadrează în program fiindcă nu toți copiii termină la aceeași oră. Termină și la 12, și la 13 și mai sunt chiar și până la 14 și atunci ar trebui să aștepte și cei care termină la 12 vreo două ore”, a declarat Marcel Marcu, primarul comunei Lunca, de care aparține satul Stănești. În fiecare zi, microbuzul transportă elevi din satele Bânzoasa, Stroiești și Stănești.

„Pe vremuri, toți copiii învățau la Zlătunoaia și nu mai era niciun microbuz, nimic. Nu se mai plângea nimeni că nu merge microbuzul dimineața”, a spus edilul, care caută însă o soluție pentru a primi un al doilea microbuz școlar pentru comună. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Robert Negoiță a învins ANAF. Datoria istorică de 50 de milioane de euro ștearsă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Cătălin Măruță, dezvăluiri tulburătoare despre tatăl lui. Cum a ajuns să-l cunoască cu adevărat abia după ce a murit: „Eram la priveghi”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cine sunt, de fapt, japonezii? O descoperire genetică majoră rescrie istoria