Prima pagină » Știri » Iohannis despre confiscarea mașinilor: Nu cred că schimbă ceva în comportamentul automobiliștilor

Iohannis despre confiscarea mașinilor: Nu cred că schimbă ceva în comportamentul automobiliștilor

Iohannis despre confiscarea mașinilor: Nu cred că schimbă ceva în comportamentul automobiliștilor
Prim-vicepreședintele PNL, Klaus Iohannis, spune, referitor la propunerea premierului Victor Ponta de confiscare a unor mașini, că "unii automobiliști sunt neatenți și nesimțiți", dar comportamentul lor nu se va schimba prin confiscarea mașinilor, ci este nevoie de "prezența constantă a Poliției".

Prim-vicepreședintele PNL, Klaus Iohannis, a fost întrebat, joi, într-o conferință de presă, ce părere are despre inițiativa premierului Victor Ponta de a confisca, în anumite condiții, mașinile unor șoferi, și a răspuns că nu-l „preocupă această inițiativă”, dar s-a declarat „îngrijorat” de creșterea numărului de accidente din municipiul Sibiu în care bicicliștii au căzut victimele unor șoferi, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Avem tot felul de accidente pentru că unii automobiliști sunt neatenți sau nesimțiți. E o problemă reală care va trebui rezolvată de Poliție”, a răspuns Iohannis.

Întrebat dacă în cazul acestor accidente sau în altele mai grave s-ar impune confiscarea mașinilor, Iohannis a răspuns că această măsură nu „schimbă ceva în comportamentul automobiliștilor”.

„Nu mă interesează și nu mă preocupă această inițiativă. Pe de altă parte, nici nu cred că o astfel de măsură schimbă ceva în comportamentul automobiliștilor. Programe mici cu amenzi și cu prezență constantă a Poliției. Astea rezolvă problemele”, a afirmat Iohannis, care a adăugat că a cerut șefului Poliției Județene Sibiu astfel de programe de prevenire a accidentelor în municipiul Sibiu.

Premierul Victor Ponta declara că nu i s-ar părea excesiv ca în anumite situații să fie confiscate mașinile și motocicletele, ca sancțiune pentru abateri rutiere grave.

Ulterior, premierul spunea că este dispus să fie luat de guler și „dat afară din biroul de premier” pentru ideea de a se facilita printr-o prevedere constituțională confiscarea unor bunuri folosite la săvârșirea unor contravenții sau infracțiuni, inclusiv mașini.

În opinia premierului, este necesar ca viitoarea Constituție să conțină o precizare mai clară care să permită ca, ulterior, prin lege, și în anumite situații bine reglementate, să se efectueze confiscări, sechestre sau exproprieri.

Articolul 44 din Constituția actuală prevede că „bunurile destinate, folosite sau rezultate din infracțiuni ori contravenții pot fi confiscate numai în condițiile legii”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Cea mai mare reducere de la LIDL. Produsul care costă doar 6.49 lei, începând de astăzi, în toate magazinele din România
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Legătura dintre poluarea aerului și Alzheimer este acum mai clară ca niciodată